Lekarze bez Granic: Ponad 16,5 mln konsultacji medycznych
Ponad jedna trzecia działań humanitarnych Lekarzy bez Granic w 2023 roku prowadzona była w warunkach otwartego konfliktu zbrojnego. Ponad jedna czwarta prowadzona była w warunkach i krajach wewnętrznie niestabilnych. Lekarze bez Granic pomagali (i do dziś pomagają) ludziom dotkniętym skutkami wojen m. in. w Sudanie, w Strefie Gazy, Ukrainie.
Fatalne warunki sanitarne, brak opieki medycznej
Wojna w Sudanie, która wybuchła w kwietniu 2023 roku, prócz tysięcy zabitych i rannych, przyniosła wygnanie ponad 10 mln ludzi. W przepełnionych obozach dla osób przesiedlonych panują fatalne warunki sanitarne. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo ograniczony, atakowana jest infrastruktura i personel medyczny.
W październiku 2023 rozpoczęła się wojna w Strefie Gazy, momentalnie przeradzając w kryzys humanitarny na niespotykaną skalę. Do tej pory zginęło tam już ok. 40 000 Palestyńczyków i Palestynek, około 93 000 zostało rannych. Gęsto zaludniony obszar Strefy Gazy został niemal całkowicie zniszczony przez intensywne bombardowania, ostrzał i ofensywę lądową wojsk izraelskich. System opieki zdrowotnej uległ zapaści. Ludność masowo zmuszana jest do przesiedleń.
W trakcie wojny i konfliktów zbrojnych
W roku 2023 zespoły Lekarzy bez Granic pracowały również w Ukrainie. Długotrwała wojna dotyka w szczególności ludność cywilną znajdującą się w strefie przyfrontowej. Są to często osoby starsze, przewlekle chore, które z różnych powodów nie mogły się ewakuować.
Osobom dotkniętym skutkami konfliktów zbrojnych i przemocy Lekarze bez Granic pomagali również w Etiopii, Demokratycznej Republice Konga (DRK), Haiti, Burkina Faso, Nigrze, Mali i wielu innych miejscach afrykańskiego regionu Sahel.
Trzęsienia ziemi, powodzie, niedożywienie
Lekarze bez Granic w 2023 roku reagowali również na katastrofy naturalne. Tak było po trzęsieniu ziemi w Syrii, Turcji, Maroku i Afganistanie, w czasie powodzi w Libii czy po cyklonach m.in. w Malawi i Mozambiku. W 2023 roku Lekarze bez Granic leczyli niedożywienie m. in. w Nigerii, Etiopii, Angoli, Jemenie, DRK czy Afganistanie.
Leczenie gruźlicy
Jeden z projektów medycznych prowadzony przez organizację w Polsce dotyczy gruźlicy lekoopornej – szczególnie zapewnienia kontynuacji leczenia uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Lekarze bez Granic, wraz z Międzynarodową Organizacją Zdrowia (WHO) wspierali ministerialny pilotaż ambulatoryjnego leczenia gruźlicy lekoopornej w Polsce. Projekt jest kontynuowany.
Wsparcie dla akcji humanitarnych z Polski
Działania Lekarzy bez Granic na świecie w 2023 roku były prowadzone również dzięki darczyńcom z Polski. W 2023 roku udało się zebrać i przekazać na projekty humanitarne kwotę 4 986 445,43 zł. Środki te wsparły m.in. leczenie niedożywienia u dzieci w Czadzie, pomoc medyczną dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Nigerii, leczenie gruźlicy w Afganistanie. Pomogły w prowadzeniu klinik mobilnych i ewakuacji medycznych w Ukrainie, operowaniu rannych, prowadzeniu opieki okołoporodowej i leczeniu niedożywienia w ogarniętym wojną Sudanie.
– Celem działań Lekarzy bez Granic jest zapewnianie ratującej życie pomocy medycznej. Okazywane zaufanie ze strony darczyńców daje nam siłę do dalszego działania – podkreśla Draginja Nadażdin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce.