Kardiolog: Serce lubi ruch. Zamknijmy temat alkoholu i papierosów
Choroby serca są w Polsce wciąż pierwszą przyczyną zgonów. Jak dbać o serce, wyjaśnia prof. Maciej Banach, kardiolog i lipidolog.
Powiem w praktyce, jak ja dbam o zdrowie. Bez względu na to, gdzie jestem i jak bardzo jestem zajęty, dbam o codzienny wysiłek fizyczny. Jednego dnia jest to bieganie, które „resetuje” mi głowę – jak mówi młodzież – nawet jak jestem bardzo zmęczony, po wysiłku biegania mogę dalej pracować. Jeżeli danego dnia nie mam takiej możliwości, to staram się każdego dnia zrobić 10 tys. kroków – tyle mniej więcej robię od 3 lat. Wysiłek fizyczny dla serca jest bardzo ważny. Z tym jest problem, bo regularny wysiłek fizyczny deklaruje 30-40 proc. Polaków, ale codzienny wysiłek fizyczny – najwyżej 8 proc.
Druga rzecz to dieta. Najczęściej wyszukiwana w Internecie dieta – tzw. dieta ketogeniczna, dieta keto – to nie jest dieta zdrowa: są bardzo określone wskazania do jej stosowania. Podobnie dieta karniwor: oparta na mięsie. O takiej diecie powinniśmy zapomnieć. To nie jest dieta rekomendowana przez kardiologów.
Zachęcam do tego, żeby szukać informacji na rekomendowanych stronach internetowych, stronach towarzystw naukowych, czy NFZ – na stronach NFZ są bardzo ciekawe informacje na temat zdrowego sposobu odżywiania. Najwięcej badań na świecie dotyczy diety śródziemnomorskiej, diety DASH, diety nordyckiej – ważne zasady to m.in. zmiejszenie kaloryczności, nasyconych kwasów tłuszczowych, zwiększeniu spożywanych kwasów omega-3.
Trzecia rzecz to sen. Tu nie jestem dobrym przykładem, jednak najzdrowszy sen jest wtedy, gdy śpimy regularnie o mniej więcej tych samych godzinach codziennie.
Kolejna rzecz: używki. Zakończmy temat, że jakieś używki mogą być mniej lub bardziej zdrowe. Papierosy, alkohol plus inne, mocniejsze używki: z tym trzeba skończyć, by w ogóle mówić o zdrowiu. Zdrowie nie łączy się z żadną ilością alkoholu.
Nie ma takiej ilości alkoholu, która byłaby zdrowa. Każda ilość alkoholu jest szkodliwa. Zdrowie nie łączy się też z jakąkolwiek formą palenia – czy będą to papierosy, czy tzw. jednorazówki, czy podgrzewany tytoń. Jeśli chcemy żyć zdrowo, to unikamy używek.
Prof. Maciej Banach, kardiolog, lipidolog, kierownik Zakładu Kardiologii Prewencyjnej i Lipidologii UM w Łodzi, prorektor ds badań klinicznych Collegium Medicum KUL, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Międzynarodowego Panelu Ekspertów Lipidowych