Zmiany w dostępności znieczuleń. „Wielokrotnie apelowaliśmy”
Kilka miesięcy temu minister zdrowia minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła pakiet dla kobiet „Bezpieczna i świadoma Ja”. Jednym z elementów jest zapewnienie większego dostępu do znieczulenia przy porodzie drogą naturalną.
– W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Kobieta ma być godnie traktowana i mieć zapewnioną intymność – mówiła Leszczyna.
W efekcie prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał zarządzenie, które wprowadza system nagradzania szpitali za zwiększenie odsetka znieczuleń w porodach naturalnych.
NIL: wielokrotnie apelowaliśmy
Teraz o tej zmianie przypomina Naczelna Izba Lekarska, pisząc, „iż minister zdrowia Izabela Leszczyna spełniła kolejny postulat samorządu lekarskiego o konieczności podjęcia starań zwiększających dostępność znieczuleń podczas porodów naturalnych w polskich szpitalach”.
Wprowadzono premie finansowe dla placówek, które podniosą odsetek zastosowań znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych w ogólnej liczbie porodów naturalnych.
„Jest to wynik licznych spotkań Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z decydentami, które podkreślało, że zmiana wyceny i zastosowanie współczynnika korygującego może korzystnie wpłynąć na faktyczną dostępność do znieczulenia w czasie porodu drogami natury” – czytamy na stronie NIL
– Samorząd lekarski wielokrotnie apelował do rządzących o zainicjowanie działań, aby zapewnić każdej kobiecie dostęp do znieczulenia w czasie porodu. Decyzja Pani Minister to dobry krok w tym kierunku, który może przyczynić się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa rodzącej. Liczymy, że wycena tego świadczenia będzie sukcesywnie rosnąć, aby podnosić jakość polskiej opieki okołoporodowej – mówi Damian Patecki, członek PNRL.
Jak wyglądają premie?
Minister Leszczyna wprowadziła premie finansowe dla szpitali, które zwiększą odsetek znieczuleń do porodów naturalnych.
Premia dotyczy zwiększenia udziału znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych (w uzasadnionych medycznie przypadkach) w ogólnej liczbie porodów naturalnych, w konkretnym szpitalu.
Premia może być przyznana w trzech wysokościach:
- udział znieczuleń powyżej 10 proc. – współczynnik korygujący (premiowy) wyniesie 12 proc.,
- udział znieczuleń powyżej 20 proc – współczynnik korygujący (premiowy) wyniesie 19 proc.,
- udział znieczuleń powyżej 35 proc. – współczynnik korygujący (premiowy) wyniesie 21 proc.
Natomiast szpitale, które nie osiągną minimalnego progu 5 proc. udziału znieczuleń w porodach naturalnych (w kwartale), otrzymają niższe wynagrodzenie za poród o 5 proc.