Kacper Olejniczak: W ochronie zdrowia brakuje pieniędzy
Ochrona zdrowia była w tym roku jednym z ważnych tematów na kongresie EFNI (Europejskiego Forum Nowych Idei). – Dużo mówimy o zdrowiu, ponieważ jest tu wiele wyzwań. Najważniejsze to kwestia finansowania ochrony zdrowia; ten problem nagromadził się w ostatnich latach. W czasie epidemii COVID-19 został utworzony Fundusz Zapasowy w NFZ, ale on się wyczerpał, pieniędzy brakuje. Kolejna rzecz to nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i przekazanie dodatkowych zadań NFZ, bez zapewnienia finansowania: to również doprowadziło do tego, że wydatki nie spinają się. Wszyscy widzimy, że ochrona zdrowia to bardzo ważny temat, jest to temat bardzo istotny społecznie, chcemy przekazać swoje stanowisko – mówił Kacper Olejniczak.
Zaznaczył też, że ważną kwestią jest profilaktyka i wykorzystanie medycyny pracy do upowszechniania profilaktyki. – Trwają w Ministerstwie Zdrowia prace, to krok w dobrą stronę, jednak trzeba się zastanowić, jak to zrobić, by było to akceptowane społecznie. Cieszy też wprowadzenie do szkół przedmiotu edukacja zdrowotna: jeśli dziecko nauczy się zdrowego stylu życia i profilaktyki to gdy dorośnie, będzie korzystać z badań profilaktycznych – podkreślał dyrektor Olejniczak.
Wyzwaniem jest też zdrowie psychiczne i kryzys zdrowia psychicznego. – Na pewno trzeba położyć nacisk na tę kwestię. Pilotaż centów zdrowia psychicznego trwa już 6 lat, wyniki są obiecujące, centrami zdrowia psychicznego objęta jest już połowa Polski – zaznaczał.
Ważnym tematem jest też bezpieczeństwo lekowe Polski. – Polska jest bezpieczna lekowo, bo mamy swój własny przemysł, który produkuje leki. W momencie kryzysowym leki trafią do naszych pacjentów, co widać było w czasie pandemii COVID-19, gdy to przemysł pracował na trzy zmiany, żeby zapewnić leki. Mamy w Polsce przemysł farmaceutyczny, ale 80 proc. substancji czynnych jest produkowana w Azji, musimy przenosić produkcję do Europy, także do Polski – podsumował dyrektor Olejniczak.