Wiele naruszeń praw pacjenta. Nie było badań, dokumentacja – szczątkowa i lakoniczna
Analiza zebranego materiału dowodowego oraz dokumentacji medycznej pacjentów wskazała na szereg naruszeń. Okazało się, że podmiot, którego działalność została skontrolowana, stosując uznaną i niekwestionowaną metodę leczenia wad zgryzu przy pomocy specjalistycznych nakładek ortodontycznych, nie wykonywał uprzednio wymaganych badań, nie stawiał rozpoznań, nie opracowywał zindywidualizowanych planów leczenia pacjentów, a same kwalifikacje wykonywane były przez lekarzy dentystów nieposiadających specjalizacji w dziedzinie ortodoncji. Dokumentacja medyczna pacjentów prowadzona była w sposób szczątkowy i lakoniczny, bez wskazania szczególnie istotnych informacji dotyczących udzielanych świadczeń zdrowotnych – łącznie z brakami w postaci niewskazania numeru statystycznego rozpoznania choroby. Analizowana dokumentacja nie potwierdziła również, aby pacjenci złożyli stosowne oświadczenia o wyrażeniu zgody na poddanie się procedurom medycznym. Rzecznik wydał decyzję stwierdzającą naruszenie zbiorowych praw pacjenta i nakazał podmiotowi zaniechanie stosowania niezgodnych z prawem praktyk.
- Dbałość o jakość i bezpieczeństwo leczenia jest dla mnie bardzo ważna. To kluczowy aspekt stania na straży praw pacjenta
– mówi Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta.
Konsultant potwierdził opinię rzecznika
Opinia Rzecznika Praw Pacjenta w niniejszej sprawie znalazła potwierdzenie w stanowisku eksperta – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ortodoncji. Podkreślenia wymaga zdanie dotyczące procesu kwalifikacji pacjentów: „Kwalifikacja pacjenta do leczenia ortodontycznego powinna następować na podstawie przeprowadzonego przez lekarza dentystę badania podmiotowego i przedmiotowego oraz badań dodatkowych m. in. takich jak zdjęcia RTG, wykonanych gipsowych modeli lub skanów łuków zębowych, fotografii zewnątrz i wewnątrzustnych. Zakres niezbędnych badań, na podstawie których można prawidłowo postawić diagnozę, sporządzić plan leczenia oraz go przeprowadzić, ustala lekarz dentysta”. Konsultant podkreślił także, że samo zdjęcie rentgenowskie nie może stanowić jedynego elementu diagnostyki stomatologicznej w procesu planowania leczenia.
Wszyscy pacjenci – według szablonu
Rzecznik Praw Pacjenta – Bartłomiej Chmielowiec nie kwestionuje dopuszczalności i pozytywnych aspektów płynących z leczenia nakładkami, jednak leczenie to – tak jak standardowe leczenie ortodontyczne – musi być realizowane zgodnie z zasadami należytej staranności i regułami ostrożności, co musi znajdować swoje odzwierciedlenie w prowadzonej rzetelnie dokumentacji medycznej pacjentów.
Rzecznik wykazał, iż podmiot leczniczy nie opracowywał prawidłowych i zindywidualizowanych planów leczenia pacjenta pod kątem leczenia postawionych i rozpoznanych wad. Plany leczenia były w zasadzie zbliżone dla wszystkich pacjentów, tak jak i cała metodyka prowadzonej dokumentacji – co w oczywisty sposób sugerowało posługiwanie się przez podmiot swoistym szablonem, bez oceny indywidualnej sytuacji pacjenta.