W najbliższą sobotę (17 września) Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje Dzień Otwarty pod hasłem „NFZ bliżej Pacjenta – Leki 75+”we wszystkich Oddziałach Wojewódzkich NFZ. Tego dnia w siedzibach oddziałów, delegatur oraz przy specjalnych stanowiskach NFZ (np. w centrach handlowych) będzie można bliżej poznać założenia rządowego programu bezpłatnych leków dla seniorów.
Czego dowiesz się podczas Dnia Otwartego

Kto jest uprawniony do otrzymania darmowych leków, które leki są bezpłatne i kto może wystawić na nie receptę – m.in. na takie pytania odpowiedzą eksperci z Funduszu lub przedstawiciele izb aptekarskich w specjalnych punktach informacyjnych.
Co będziesz mógł załatwić tego dnia

Wszyscy, którzy tego dnia odwiedzą siedziby oddziałów, delegatur lub specjalne punkty NFZ, będą mogli m.in. założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, sprawdzić swój status ubezpieczenia, odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Zainteresowani będą mogli również uzyskać informacje o miejscach i zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych oraz programach profilaktycznych finansowanych przez Fundusz, zaopatrzeniu w wyroby medyczne lub zasadach wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe.

Dzień Otwarty ma umożliwić osobom pracującym załatwienie w NFZ spraw, na które w zwykłe dni brakuje im czasu. Wiele oddziałów przygotowało także dodatkowe atrakcje, m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy, gadżety, bezpłatne publikacje i informatory.

 

Dolnośląski OW NFZ
Dolnośląski OW NFZ w ramach Dnia Otwartego organizuje mobilne stoisko edukacyjno- informacyjnego w Galerii „Aleja Bielany” we Wrocławiu. W najbliższą sobotę będzie można tam porozmawiać na temat bezpłatnych leków dla seniorów, leczenia w ramach NFZ, leczenia uzdrowiskowego, zaopatrzenia w wyroby medyczne, itd. Z kolei ratownicy medyczni będą uczyć jak postępować w stanach zagrożenia zdrowia lub życia, np. w sytuacji gdy ktoś z domowników się zadławi lub dojdzie do zatrzymania krążenia.

 

Mazowiecki OW NFZ
Także w Mazowieckim OW w Warszawie oraz delegaturach w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące darmowych leków dla osób starszych. A dzięki współpracy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego MEDITRANS, w siedzibie NFZ Mazowsze przy ul. Chałubińskiego w Warszawie, zostaną przeprowadzone krótkie kursy instruktażowe połączone z ćwiczeniami udzielania pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Podobne kursy zostaną przeprowadzone także w delegaturach w Ciechanowie, Ostrołęce i Siedlcach.

 

Kujawsko-Pomorski OW NFZ
Kujawsko-Pomorski OW NFZ będzie tego dnia partnerem Oddziału Telewizji Polskiej w Bydgoszczy podczas eventu Babie Lato Ekstra w galerii Zielone Arkady w Bydgoszczy. W sobotnie popołudnie stanie tam specjalne stanowisko NFZ, przy którym wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać informacje o zasadach otrzymywania leków 75+ oraz ulotki na ten temat.
Zachodniopomorski OW NFZ
Specjalne stanowisko Zachodniopomorskiego oddziału Funduszu stanie w siedzibie TVP w Szczecinie przy ul. Niedziałkowskiego. Dyżurować tam będą m.in. pracownicy Wydziału Gospodarki Lekami NFZ, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące bezpłatnych leków dla seniorów po 75. roku życia. Rozdawane będą również najnowsze informatory OW NFZ „Jak i gdzie się leczyć 2016”.
Lubelski OW NFZ
Lubelski Oddział zaprasza w sobotę do siedziby oddziału w Lublinie oraz do delegatur w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Seniorzy i ich rodziny będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarza i farmaceuty na temat programu Leki 75+. Będzie można również wykonać bezpłatny pomiar poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego.
Lubuski OW NFZ
Także w Lubuskim OW NFZ będą dyżurować lekarze i farmaceuci, w tym przedstawiciel Okręgowej Izby Aptekarskiej w Zielonej Górze.

 

Opolski OW NFZ
Opolski Oddział zaplanował „Dzień Otwarty„ w Centrum Handlowym Karolinka. Będzie można tam m.in. uzyskać informacje o bezpłatnych lekach dla seniorów, leczeniu uzdrowiskowym, prawach pacjenta oraz skorzystać z konsultacji lekarza diabetologa oraz dietetyka czy obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego.

 

Łódzki OW NFZ
Z kolei Łódzki OW NFZ zaprasza seniorów na swoje stoisko informacyjne podczas Pikniku Żyj Zdrowo i Kolorowo w Przychodni Lecznicza w Łodzi. Na specjalnym stoisku ŁOW NFZ będzie można dowiedzieć się wszystkiego o lekach 75+, otrzymać materiały informacyjne, porozmawiać z farmaceutą, założyć konto w ZIP, potwierdzić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, złożyć wniosek o EKUZ.

 

Szczegółowe informacje na temat Dnia Otwartego w poszczególnych oddziałach NFZ znajdują się na stronach internetowych OW NFZ.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia