27 stycznia 2017 r. w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie odbyła się konferencja „Wygraj z rakiem szyjki macicy! Cytologia bez kolejki”. Głównym celem spotkania było zachęcenie kobiet do przeprowadzania profilaktycznych badań cytologicznych. W konferencji wzięli udział Katarzyna Głowala podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, dr Monika Kalinowska, dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz oraz dr hab. n. med. Paweł Derlatka.

Rak szyjki macicy jest jedną z najważniejszych przyczyn zgonów kobiet w naszym kraju, a przecież tak nie musi być – zaznaczyła wiceminister Głowala. Zgłaszalność na badania cytologiczne wzrosła z 12,7% w 2006 r. do 42,11% w 2015 r.  Jest lepiej, ale nie jest to wynik, który powinien nas uspokoić. W 2016 r. ruszła kolejna edycja programu profilaktyki raka szyjki macicy. Dążymy do tego, aby przełamać opór kobiet, żeby każda z nas zgłaszała się regularnie na badania do ginekologa – dodała minister Głowala.

Badanie cytologiczne jest bezbolesne

Eksperci podkreślali, że rozwój raka szyjki macicy związany jest z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Obecnie znanych jest ponad 200 typów wirusa HPV, a 14 z nich to typy wysokoonkogenne. Badanie cytologiczne pozwala nie tylko na wykrycie istniejących ognisk raka szyjki macicy, lecz także na wstępne wydzielenie grupy kobiet, u których zmiany nie są jeszcze nowotworem złośliwym, ale jeśli zostaną zaniedbane, mogą nimi być.

Badanie cytologiczne jest bezbolesne i szybkie. Polega na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z tarczy szyki macicy i przeniesieniu materiału na szkiełko. Po zabezpieczeniu badany materiał jest wysyłany do odpowiedniej pracowni.  Jeżeli zostaną wykryte niepokojące zmiany, pacjentka jest zapraszana na badanie kolposkopowe.

Badania cytologiczne bez kolejki

Od 30 stycznia do 3 lutego 2017 r.  w Specjalistycznej Poliklinice Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej będzie można wykonać badania cytologiczne bez czekania w kolejce. Akcja, w której mogą wziąć udział wszystkie kobiety, łączy się z realizowanym przez Ministerstwo Zdrowia programem profilaktyki raka szyjki macicy.

Powered by WPeMatico