12 maja w Ministerstwie Zdrowia odbyła się pierwsza część VIII uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uhonorował w ten sposób osoby, które zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki. Założonych Dawców Przeszczepu nazwał bohaterami, a dzisiejszą uroczystość – próbą ukazania tego bohaterstwa. „Nie ma dobrych słów do tego, aby Państwa determinację, odwagę i poświęcenie oddać i wystarczająco podziękować” – podkreślił – „jest wiele osób, które dzięki Państwu żyją”.

Goście honorowi

Gośćmi honorowymi byli prof. Wiesław Jędrzejczak – konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, prof. Sławomir Nazarewski – konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej, dr Artur Kamiński – dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” oraz Anna Łęczycka – koordynator transplantacyjny.

Transplantologia w świadomości Polaków

Kwestia transplantacji jest coraz bardziej znana w społeczeństwie. Media coraz bardziej rozpowszechniają ideę transplantacji, a ludzie mają coraz większą wiedzę o przeszczepianiu narządów. Rozwój medycyny spowodował, że transplantologia jest od wielu lat bezpieczną i skuteczną metodą leczenia. Największym problemem transplantologów i ich podopiecznych jest obecnie zbyt mała – w stosunku do potrzeb – liczba narządów do przeszczepiania.

Minister przypomniał, że w historii polskiej transplantologii jest już ogromna rzesza dawców, ale są też tacy, którzy czekają w kolejkach do przeszczepów. „To święto dzisiejsze jest też okazją do tego, żeby pokazać, że ci ludzie po prostu nas potrzebują” – dodał.

Odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu”

Uroczystości nadania odznaczeń, które odbywają się od 2010 r., to ważny element działań na rzecz rozwoju polskiej transplantologii. Działania te są prowadzone w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej”. Z wnioskiem o nadanie odznaczeń występuje dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”. W latach 2009 – 2016 odznakę „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” wraz z legitymacją odebrało 1066 dawców.

Dawstwo komórek, tkanek i narządów lub fragmentu wątroby jest niezwykle szlachetne. To dar, który może uratować życie drugiej osobie.

Odznaki „Zasłużony Dawca Przeszczepu” wraz z legitymacją przyznawane są dawcom zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2008 r. w sprawie odznak „Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca Przeszczepu”.

Druga cześć uroczystości odbędzie się 8 września 2017 r. o godz. 11:00 w Ministerstwie Zdrowia w sali kolumnowej.

Powered by WPeMatico