Urząd Miasta Mysłowice utworzył pierwsze grupy wsparcia dla osób z otyłością. Było to możliwe dzięki zwycięstwu w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej oraz stworzenie warunków do pokonania trudności, z jakim na co dzień borykają się uczestnicy.

Do programu organizowanego przez Wydział Zdrowia i Polityki Socjalnej Urzędu Miasta Mysłowice zgłaszać mogli się wszyscy zainteresowani, a jedynym warunkiem była potwierdzona otyłość (BMI powyżej 30). Łącznie w programie udział bierze 20 mieszkańców w wieku od 35 do 60 lat. Działania będą prowadzone od czerwca do końca listopada 2017 r.

 

Zdrowe odżywianie

Część dotyczącą zdrowego odżywiania rozpoczęły konsultacje lekarskie i dietetyczne, analiza składu ciała i ułożenie diety dla każdego z uczestników. W ramach spotkań ze specjalistami uczestnicy poznają m.in.:

  • normy prawidłowego żywienia,
  • zasady czytania etykiet produktów spożywczych,
  • nazwy substancji dodawanych do żywności, których należy unikać,
  • choroby zależne od diety oraz sposoby na to, jak im zapobiegać.

 

Aktywność fizyczna

Zwiększeniu aktywności fizycznej uczestników służą zajęcia z wykwalifikowanym trenerem. Wszyscy otrzymali też od miasta karnet do strefy basenowej i do siłowni oraz plan ćwiczeń ułożony w ramach treningu personalnego. Planowana jest także jednodniowa wycieczka w Beskid Śląski z przewodnikiem i zajęcia z nordic walking.

Odbędą się również warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy pod okiem dietetyka, będą mogli omówić swoje doświadczenia kulinarne związane ze zdrowym i smacznym gotowaniem.

 

Otyłość

Otyłość to najczęściej występująca choroba cywilizacyjna, której możemy uniknąć, ponieważ jej przyczyną są przede wszystkim złe nawyki żywieniowe i niska aktywność fizyczna. Prowadzi do chorób układu krążenia, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, cukrzycy typu 2, niepełnosprawności i nowotworów, a nawet przedwczesnej śmierci. Podstawą odwrócenia trendu jest zmiana stylu życia, a niezwykle ważnym elementem jest realizacja lokalnych programów zdrowotnych dedykowanych walce z otyłością.

 

Narodowy Program Zdrowia 2016-2020

Wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenia świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań  prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia  poprawi się ogólny stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia.

Powered by WPeMatico