28 lipca 2017 po raz siódmy obchodzimy Światowy Dzień WZW. Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) stanowi istotny problem epidemiologiczny w zakresie chorób zakaźnych. W Polsce liczbę osób przewlekle zakażonych szacuje się na 350 tys. (WZW B) i 200 tys. (WZW C).

 

Jak może dojść do zakażenia

Wirus HCV przenosi się przez krew. Każdy zabieg i sytuacja, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości skóry lub błon śluzowych, stanowi ryzyko zakażenia, jeśli jednocześnie dojdzie do kontaktu z krwią osoby zakażonej. Zakazić można się np. robiąc tatuaż, zacinając się podczas strzyżenia, a zwłaszcza podczas wstrzykiwania narkotyku lub innej substancji, jeśli sprzęt nie jest jednorazowego użytku lub nie został wysterylizowany po poprzednim użyciu.

 

Jak ograniczyć liczbę zakażeń

Profilaktyka WZW B polega na stosowaniu szczepienia ochronnego, które jest wyjątkowo skuteczne. W Polsce takie szczepienia dostępne są dla każdego dziecka już w pierwszej dobie po urodzeniu. Nie powstały jeszcze szczepienia przeciw WZW C, dlatego ważne jest zapobieganie nowym zakażeniom HCV oraz szybka identyfikacja i leczenie osób przewlekle zakażonych.

Najważniejsze kierunki działań mające na celu ograniczenie liczby zakażonych HCV w Polsce to:

  • zwiększenie dostępności diagnostyki,
  • dotarcie do osób nieświadomych zakażenia,
  • poprawa dostępności leczenia już wykrytych zakażeń.

 

Program lekowy dla chorych na zapalenie wątroby

W Polsce działa m.in. program lekowy dla chorych na zapalenie wątroby typu C – Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową. Dzięki niemu dostępne i objęte refundacją są najnowsze leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym o bardzo wysokiej skuteczności leczenia, w tym leki stosowane w terapii bezinterferonowej.

Pacjenci z wirusowym zapaleniem wątroby mogą być również leczeni w ramach programów lekowych:

 

Projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”

Ministerstwo Zdrowia współfinansowało zakończony w lutym 2017 roku projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”. Jego wdrożenie było ogromnym krokiem w stronę stworzenia podstaw do opracowania krajowej strategii zwalczania WZW C. Działania, które przewidywał projekt to:

  • analiza sytuacji epidemiologicznej,
  • ocena ryzyka zakażeń w placówkach medycznych i sektorze usług o zwiększonym ryzyku transmisji zakażeń krwiopochodnych,
  • przygotowanie założeń rutynowych badań diagnostycznych, zwłaszcza wśród użytkowników substancji psychoaktywnych,
  • opracowanie i przeprowadzenie programu edukacyjnego w zakresie społecznego uświadomienia problemu zakażeń HCV,
  • opracowanie i wdrożenie zasad zapobiegania tym zakażeniom, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników ochrony zdrowia.

Zapraszamy do obejrzenia filmów edukacyjnych – czym jest HCV.

Powered by WPeMatico