W nawiązaniu do artykułu „Szczepionka nie chroni dzieci!”, który został opublikowany dzisiaj w „Super Expressie”, przedstawiamy poniższe wyjaśnienia.

Wprowadzenie szczepień populacyjnych przeciwko pneumokokom u dzieci to bardzo ważny krok w udoskonalaniu Programu Szczepień Ochronnych.

 

Eksperci o szczepionkach przeciwko pneumokokom

Dyskusja, która toczy się między ekspertami i środowiskami naukowymi na temat stosowania w szczepieniach populacyjnych odpowiednich preparatów, była i będzie  podejmowana wielokrotnie. Ocena merytoryczna poszczególnych ekspertów może się różnić w zależności od czynników, które warunkują podejmowanie decyzji – również w indywidulanej sytuacji każdego pacjenta.

Tutaj prezentujemy stanowisko Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii z 30 stycznia 2017 r. w sprawie wyboru szczepionki do powszechnego, bezpłatnego szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom w Polsce w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

 

Szczepionka PCV-10 jest skuteczna i bezpieczna

Szczepienia populacyjne przeciwko pneumokokom, w oparciu o obecnie stosowaną szczepionkę PCV-10 (Synflorix), pierwszy raz dają bezdyskusyjną możliwość uodpornienia dzieci przeciwko 10 groźnym serotypom bakterii Streptoccocus pneumoniae. Zakup szczepionki uzasadnia potrzeba ochrony zdrowia i życia tych dzieci.

Szczepienia populacyjne są realizowane od 1 stycznia 2017 r. Zakup szczepionki odbywa się w ramach przetargów publicznych. Takie rozwiązanie sprzyja konkurencyjności i spełnia zasadę prawidłowego gospodarowania oraz wydatkowania środków publicznych.

 

Podstawa prawna

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. poz. 1815).

Powered by WPeMatico