Lakiery hybrydowe stały się bardzo popularne. Za ich pomocą możemy wykonać wspaniałe stylizacje paznokci. Czy można mieć uczulenie na lakier hybrydowy?

Słyszałaś, że Twoja znajoma się z tym zmaga? A może sama doświadczyłaś opuchniętych opuszków, swędzenia albo szczypania? Zgłasza się do nas coraz więcej dziewczyn z podobnymi historiami, prosząc o pomoc i wskazówki. Zatem podejmujemy wyzwanie i poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań 🙂

Czy można mieć uczulenie na lakier hybrydowy?

Tak, można. Produkty do manicure (lakier klasyczny, lakier hybrydowy, żel do paznokci, akryl do paznokci, zmywacz do lakieru, aceton, odtłuszczacz, itd.) są oparte na składnikach chemicznych. Każdy z nich może spowodować uczulenie, które niekoniecznie musi się pojawić po pierwszej aplikacji. Bywa, że objawy występują po pewnym czasie (nawet po wielu miesiącach stosowania).

Dlaczego produkty niektórych marek mnie uczulają, a innych nie?

Odpowiedź może się kryć w składzie produktu, który różni się w zależności od producenta. Jeżeli produkt (np. jeden kolor lakieru hybrydowego) danej marki uczula, to prawdopodobnie cała seria będzie stanowiła zagrożenie dla zdrowia. Warto dopytać się producenta o to, czy skład jest oparty na formule 3 free (wyklucza toluen, DBP oraz formaldehyd), bądź 4 free (dodatkowo wyklucza ze składu kamforę).

Uczulenie może również występować ze względu na indywidualne oddziaływanie składników na organizm, które standardowo nie powinny uczulać (podobnie jak w przypadku uczulenia na orzechy czy sierść pupilów domowych). Wtedy warto poszukać alternatywnego produktu o innym składzie.

Alergia może pojawić się także przy reakcjach krzyżowych. Objawy występują w momencie styczności dwóch składników, które w zestawieniu ze sobą powodują uczulenie (np. połączenie: pomadka do ust + perfumy partnera).

Jakie są objawy uczulenia na lakier hybrydowy?

Symptomy są różne – dość często jest to swędzenie wokół skórek, opuchlizna, szczypanie, zaczerwienienie lub łuszczenie. Mogą pojawić się także ropne pęcherze. Ignorowanie tych oznak może doprowadzić do swędzenia całego ciała bądź odejścia płytki paznokcia od skóry.

Co zrobić gdy pojawiły się objawy uczulenia?

W pierwszej kolejności należy zdjąć stylizację z paznokci, by nie pogłębić swojego stanu uczulenia. Najbezpieczniej jest zasięgnąć opinii dermatologa. Bardziej zaawansowane przypadki uczulenia wymagają leczenia, z którym nie należy zwlekać.

Wcześnie zauważone objawy nie wymagają skomplikowanego leczenia. Czasem wystarczy tylko usunąć manicure z paznokci i odczekać na zaniknięcie objawów. Z reguły jednak jest to dłuższy proces, który wymaga kilku tygodni, a nawet miesięcy – do momentu, aż organizm oczyści się ze składników uczulających, które wchłonął. Często jest to związane również z tym, by zrosła cała płytka paznokcia [tzw. detoks].

W czasie kuracji można stosować naturalne składniki do pielęgnacji paznokci, np. oleje. Regularna aplikacja przyspiesza regenerację i wzrost paznokci.

Powrót do stylizacji opartych na lakierach hybrydowych powinien wykluczać markę, która spowodowała uczulenie. Należy również pamiętać o tym, że nawet po ustąpieniu uczulenia organizm przez długi czas będzie nadwrażliwy. Zatem może pojawić się uczulenie nawet na składniki, które w normalnych warunkach nie uczulają. Nakładanie świeżych stylizacji wymaga wzmożonej czujności i ostrożności.

Jak wybrać sprawdzony lakier hybrydowy?

Zapoznanie się ze składem to podstawa w wyborze produktu. Warto wybrać markę, która ma doświadczenie i pozytywne referencje. Dziś w łatwy sposób można zapoznać się z opiniami osób, które korzystają z danego produktu. Wszelkie fora dyskusyjne i grupy społecznościowe umożliwiają swobodną wymianę zdań. Można również porozmawiać z zaprzyjaźnioną kosmetyczką albo popytać wśród znajomych i poznać ich zdanie.

Czy łączenie produktów różnych marek do manicure hybrydowego może spowodować uczulenie?

Tak, istnieje ryzyko pojawienia się alergii. Wynika to z tego, że produkty mogą nie być kompatybilne względem siebie.

Czy lakiery hybrydowe marki Kabos Cosmetics są bezpieczne?

Firma istnieje od 2005 roku i dotychczas nie spotkała się z negatywną opinią w kwestii uczuleń. Coraz więcej osób, które wcześniej doświadczyły uczulenia na hybrydę innych firm, wybiera lakiery GeLike! i przy nich zostaje, ciesząc się zdrowymi paznokciami. Łagodna formuła nie podrażnia paznokci i jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wcześniej przechodziły uczulenie spowodowane produktami innych firm.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie pielęgnacją paznokci po uczuleniach, marka wprowadziła olejek Nail Magic Oil, który intensywnie regeneruje paznokcie i wał okołopaznokciowy. Skład opiera się jedynie na naturalnych olejach i nie zawiera podrażniających składników. Olejek można stosować nawet na pomalowane paznokcie i w dalszym ciągu cieszyć się jego dobrodziejstwami.

 

Pełna oferta profesjonalnych i bezpiecznych lakierów hybrydowych marki Kabos Cosmetics dostępna jest na stronie producenta pod adresem:  www.kabos.pl