W nawiązaniu do artykułu „Protest lekarzy trwa. Zamiast podwyżek rząd da zespół”, który został opublikowany w dzienniku „Fakt” 12 października, przedstawiamy poniższe wyjaśniania.

Propozycja zwiększenia wynagrodzenia lekarzy wchodzących do systemu kształcenia (czyli rozpoczynających rezydenturę)  o dodatkowe podwyżki  1200 zł dotyczy 20 specjalizacji, a nie 9.

Oprócz 15 dziedzin priorytetowych tą podwyżką byłyby objęte również: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, kardiologia dziecięca, ortodoncja i psychiatria.

Priorytetowe dziedziny medycyny określa rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny. Ginekologia onkologiczna jest dziedziną szczegółową i nie może być realizowana w rezydenturze, dlatego ta podwyżka jej nie dotyczy.

Zwiększamy minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Przypominamy, że działa już ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Określa ona poziom, poniżej którego pracodawca nie może ustalić wynagrodzenia zasadniczego. Takie rozwiązanie jest korzystne dla pracowników medycznych ze względu na dodatkowy skutek w postaci wzrostu pozostałych składników wynagrodzenia wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość dodatków (np. stażowego, z tytułu dyżuru medycznego, za pracę w nocy, w niedzielę i święta) jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Pierwsze podwyżki wynikające z ustawy mają miejsce już od 1 lipca 2017 roku.

Powered by WPeMatico