Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zaprasza na konferencję prasową:
Współczesne leki przeciwdepresyjne
związaną ze Światowym Dniem Zdrowia WHO, który przypada 7 kwietnia 2017 r. i jest obchodzony pod hasłem:
Depresja – porozmawiajmy o niej
Konferencja organizowana jest w ramach Ogólnopolskiej Kampanii
Konferencja odbędzie się
- 30 marca 2017 r. (czwartek) o godzinie 11.00
- w siedzibie Urzędu, przy Al. Jerozolimskich 181C w Warszawie
- Centrum Konferencyjne Adgar sala nr 7 na poziomie (+2); wejście: bud. B
Co szósta osoba zachoruje na depresję
Depresja – to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, towarzyszących ludzkości od niepamiętnych czasów – już przed ponad dwoma tysiącami lat określana była mianem „melancholii” (gr. „czarna żółć”). Badania epidemiologiczne prowadzone współcześnie na świecie wskazują, że w ciągu całego życia na depresję choruje 17% ludzi, czyli co szósty obywatel naszego globu. Aż do 25% chorych zgłaszających się do lekarza pierwszego kontaktu cierpi z powodu depresji o różnym stopniu nasilenia.
Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. W najgorszym przypadku depresja może być przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.
Dlatego też tematem przewodnim kampanii z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia WHO 2017 jest depresja.
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL,WM i PB) postanowił włączyć się do tej ogólnoświatowej akcji. Specyfika działalności Urzędu zobowiązuje nas do przedstawienia tematu współczesnych leków przeciwdepresyjnych i możliwości stosowania odtwórczych produktów leczniczych, należących do tej grupy leków.
Fakty dotyczące leków przeciwdepresyjnych
- 15% przypadków depresji nie jest diagnozowane i leczone;
- Pacjent, u którego przez powyżej dwa tygodnie występuje obniżenie nastroju, utrata zainteresowań, męczliwość, zaburzenia koncentracji lub zaburzenia snu powinien zgłosić się do lekarza psychiatry;
- Leki przeciwdepresyjne działają przyczynowo;
- Leki przeciwdepresyjne powodują poprawę m.in. nastroju, koncentracji, snu;
- Współcześnie stosowane leki przeciwdepresyjne rzadko powodują występowanie działań niepożądanych;
- Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają;
- Lek przeciwdepresyjne należy zażywać codziennie, zgodnie z zaleceniami;
- Działanie terapeutyczne leków przeciwdepresyjnych może być widoczne dopiero po 2-4 tygodniach – nie należy bez konsultacji z lekarzem odstawiać leku pomimo braku zauważalnej poprawy;
- Nie należy samodzielnie odstawiać leków przeciwdepresyjnych nawet przy dobrym samopoczuciu;
- Działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych pojawiające się na początku leczenia zazwyczaj mijają, nie należy odstawiać leku, tylko poinformować lekarza;
- Przerwanie stosowania niektórych leków przeciwdepresyjnych może powodować objawy odstawienie;
- Istotnym aspektem leczenia depresji jest możliwość stosowania odpowiedników referencyjnych produktów leczniczych, które charakteryzują się taką samą skutecznością i bezpieczeństwem, jak produkty referencyjne.
Powered by WPeMatico
Najnowsze komentarze