Ważny lek stosowany w leczeniu cukrzycy bez refundacji
Lek Trulicity należy do środków nowej generacji stosowanych w leczeniu cukrzycy. To jeden z analogów GLP-1, naśladujących działanie inkretynowego – glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1), hormonu wydzielanego w jelitach odpowiedzialnych m.in. za uczucie sytości i zmniejszanie łaknienia.
Z czasem ten środek zaczął być też stosowany jako lek wspomagający w leczeniu otyłości, jednak pod ścisłą kontrolą lekarza i z zalecaniami dotyczącymi diety i aktywności fizycznej.
Produkt jest dostępny w polskich aptekach, jednak czas jego refundacji niedługo dobiegnie końca.
Koniec refundacji dla Trulicity
Ministerstwo Zdrowia na swoich stronach opublikowało informację o zbliżającym się końcu terminu refundacji leku Trulicity, stosowanego w leczeniu cukrzycy i otyłości.
„30 września 2024 r. upływa termin obowiązywania decyzji o objęciu refundacją i ustaleniu ceny zbytu netto dla wszystkich refundowanych prezentacji leku Trulicity – analogu GLP-1” – czytamy na stronach resortu.
Dotyczy to następujących dawek:
- Trulicity, Dulaglutidum, 0,75 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 05909991219130,
- Trulicity, Dulaglutidum, 1,5 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 05909991219161,
- Trulicity, Dulaglutidum, 3 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 08594012697638,
- Trulicity, Dulaglutidum, 4,5 mg, roztwór do wstrzykiwań, 2 wstrzykiwacze po 0,5 ml, GTIN: 08594012697645.
-
Jakie były powody?
MZ wyjaśnia dalej, że „Złożone przez Eli Lilly Polska sp. z o.o. wnioski o kontynuację refundacji leku Trulicity nie spełniały warunków określonych przepisami art. 13 ust. 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 930, z późn. zm., dalej jako ustawa o refundacji), który jednoznacznie wskazuje maksymalną cenę leku wnioskowanego wymaganą w przypadku objęcia refundacją produktu w momencie zakończenia jego okresu wyłączności rynkowej lub ochrony patentowe”.
Dlatego też minister zdrowia„nie ma prawnych możliwości kontynuowania refundacji tych leków od 1 października 2024 r. na zaproponowanych przez podmiot odpowiedzialny warunkach".
Jednak gdy podmiot odpowiedzialny złoży wnioski spełniające wymogi ustawy o refundacji, wspomniany produkt będzie mógł ponownie zostać objęty refundacją.
Trulicity – kiedy jest stosowany?
Jak czytamy w ulotce dołączanej do produktu, Trulicity zawiera substancję czynną o nazwie dulaglutyd i stosowany jest w celu zmniejszenia stężenia cukru (glukozy) we krwi u osób dorosłych z cukrzycą typu 2 i może pomagać w zapobieganiu chorobom serca.
Lek Trulicity jest stosowany:
- w monoterapii (indywidualnie), jeśli sama dieta i wysiłek fizyczny nie zapewniają prawidłowej kontroli stężenia cukru we krwi, a pacjent nie może przyjmować metforminy (inny lek stosowany w cukrzycy);
- lub z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, jeśli ich stosowanie nie wystarcza do zapewnienia odpowiedniej kontroli stężenia cukru we krwi. Mogą to być leki przyjmowane doustnie i (lub) insulina podawana we wstrzyknięciach.
Co w zamian?
MZ wyjaśnia, że nadal dostępne w ramach refundacji będą pozostałe leki z grupy analogów GLP-1, finansowane w następującym wskazaniu klinicznym – cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c powyżej 7,5 proc., z otyłością definiowaną jako BMI powyżej 30 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.
Resort przypomina też, że żaden we wspomnianych leków nie posiada zarejestrowanego wskazania do stosowania w leczeniu nadwagi i otyłości. Niemniej jednak aktualnie przeważająca liczba recept na ww. leki wypisywanych jest właśnie w celu leczenia nadwagi i otyłości, czyli we wskazaniu pozarejestracyjnym (off-label).