Najnowsze
-
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega. Ta herbata nie nadaje się do spożycia
GIS wydał ostrzeżenie – w wyniku kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu – antrachinonu w herbacie czarnej liściastej.
-
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej: Kara wobec sprawców takich czynów musi być
- Szliśmy w milczeniu, bo po prostu brakuje nam słów, którymi moglibyśmy wyrazić naszą złość, a jednocześnie bezsilność wobec faktu nakręcającej się spirali agresji wobec medyków – mówi po marszu medyków prezes Naczelnej Rady Lekarskiej,...
Anna Kopras-Fijołek
-
„Nie możemy przerażeni przychodzić do pracy. Nie możemy bać się, że spotka nas przemoc”
Zaostrzone przepisy, surowe kary to jedno. Czujność, uważność, reagowanie na niepokojące sytuacje – to drugie. Wielu tragicznym sytuacjom da się zapobiec.
Anna Kopras-Fijołek
-
Naukowiec, wiolonczelistka i kompozytorka. Teraz na liście TOP 100 Kobiet w Inżynierii
Dr n. med. Agata Kurzyk, adiunkt z Pracowni Biologii Nowotworów Zakładu Onkologii Eksperymentalnej Narodowego Instytutu Onkologii, znalazła się na liście TOP 100 Kobiet w Inżynierii, stworzonej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
Czytaj także
-
Uratowano już życie ponad 40 tysięcy osób. W Wiśle pobiegli po Nowe Życie
Bieg po Nowe Życie to największe w Polsce wydarzenie wspierające transplantologię. W tym roku zorganizowane zostało już po raz 26.
-
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega. Tego sprzętu AGD nie należy używać
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszy (RASFF) o wycofaniu czajników żeliwnych ze sprzedaży. Ich używanie stwarza zagrożenie dla zdrowia.
-
Nie tylko kobiety świętują dziś w NIO. „Dama z Lampą” drogowskazem
808 pielęgniarek i pielęgniarzy, wśród nich – 10 położnych – pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.
-
Szpital stracił sprzęt, ewakuowano pacjentów. Zapadła decyzja
Ubiegłoroczna powódź zniszczyła szpital powiatowy w Nysie. Dzięki współpracy rządu i samorządu na bezpiecznym terenie zostanie wybudowany, w bezpiecznej lokalizacji, nowoczesny szpital.
-
Kardiolodzy i onkolodzy łączą siły. „Chcemy mówić jednym głosem”
– Finanse nie mogą stać na przeszkodzie skutecznego leczenia pacjenta; niezależnie, czy cierpi na nowotwór, czy na chorobę serca – mówi prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. I zapowiada ścisłą współpracę z...
KardiologiaKatarzyna Pinkosz
-
Wzruszające wsparcie podczas marszu milczenia. Wymowny przekaz medyków do rządzących
Jestem poruszony – wyznał po marszu Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów. – Ludzie, stojący na chodnikach, przyłączali się do nas, szli razem z nami, aż pod ministerstwo, więc w miarę marszu rośliśmy w siłę.
Anna Kopras-Fijołek
-
Czarny marsz milczenia przeszedł ulicami Warszawy. „Idziemy w milczeniu, ale nasze postulaty są głośne”
Czarny marsz milczenia przeszedł ulicami Warszawy. To protest przeciwko agresji. Medycy przekazali postulaty minister zdrowia Izabeli Leszczynie
Anna Kopras-Fijołek
-
Wyciekły dane z Internetowego Konta Pacjenta. MZ informuje jak reagować
MInisterstwo Zdrowia przyznało, że wyniku błędu jeden pacjent uzyskał dostęp do dokumentacji medycznej innych osób.
PacjentSystem ochrony zdrowia -
Już prawie 100 tys. wniosków w KRUS-ie. Wypłaty coraz bliżej
Prawie 100 tys. wniosków o przyznanie tzw. renty wdowiej wpłynęło już do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Ich rozpatrywanie rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.
-
Będą szkolenia, jak radzić sobie z agresją pacjentów. Motocykle, wsparcie psychologa i dodatki
Wzmocnienie bezpieczeństwa, rozszerzone zespoły i motocyklowe jednostki to główne założenia nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym podpisanej przez prezydenta RP. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już wkrótce.
-
Trzaskowski: Obniżenie składki zdrowotnej przyniesie więcej pieniędzy NFZ
Na obniżeniu składki dla przedsiębiorców skorzystamy wszyscy i NFZ będzie miał więcej pieniędzy, a nie mniej – powiedział Rafał Trzaskowski.
System ochrony zdrowia -
„Niektóre oddziały szpitalne są miejscem handlu narkotykami. Nie wolno nam sprawdzać rzeczy pacjentów”
Nie wolno nam przeszukiwać rzeczy pacjentów, tymczasem niektórzy są uzależnieni od alkoholu. Część oddziałów psychiatrycznych stało się wręcz miejscem handlu narkotykami, bo nikt nie może zrewidować osób odwiedzających, sprawdzić rzeczy...
System ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
Nowy papież Leon XIV. Jego poglądy na zdrowie, życie i etykę
Nowy papież, Robert Francis Prevost, znany dziś jako Leon XIV, już na początku pontyfikatu poruszył tematy bliskie także środowisku medycznemu i pacjentom. Opowiada się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdrowie...
-
Międzynarodowa nagroda dla polskiej fundacji. Za wsparcie dla wcześniaków i Ukrainy
Fundacja Koalicja dla wcześniaka została uhonorowana nagrodą Międzynarodowej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami. Docenione zostały jej działania, prowadzone już od wielu lat w Polsce, na rzecz najmłodszych dzieci.
-
Bezsenność i stany lękowe. Rewelacyjne odkrycie naukowców z Gdańska
Polscy naukowcy opracowali skuteczniejszą wersję leku na stany lękowe, depresję i bezsenność.
Rynek FarmaceutycznyPacjent -
Rzecznik Praw Pacjenta nagrodził kolejny szpital. Docenił najwyższy standard opieki
Kolejny szpital wyróżniony został w ramach projektu „Wymagaj jakości”. Realizują go wspólnie Rzecznik Praw Pacjenta oraz Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
-
Prof. Legutko: Polska kardiologia idzie w dobrym kierunku. „Chcemy kreować postęp”
Współczesna kardiologia dynamicznie się rozwija, a my chcemy nie tylko nadążać za tym postępem, ale też go kreować – mówi prof. Jacek Legutko, kardiolog, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 88. Wiosennej Konferencji największego...
KardiologiaPacjentMedycynaKatarzyna Pinkosz
-
Wiceminister Kos: 17 leków na raka na szybkiej drodze do refundacji. Pełna lista
Mamy drugą listę leków o tzw. ugruntowanej skuteczności. Znajdują się w zaleceniach towarzystw naukowych, ale do tej pory nie były refundowane. Dzięki publikacji listy mają szansę szybko wejść do refundacji. Teraz piłeczka jest po...
OnkologiaSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
Rak jajnika bywa mylony z problemami gastrycznymi. Ważna jest czujność
Choć rak jajnika to nowotwór trudny w leczeniu i często diagnozowany późno, coraz więcej jest dziś skutecznych narzędzi, które realnie zwiększają szanse pacjentek zarówno na dłuższe życie, jak i jego jakość. Kluczem do sukcesu są szybka...
-
Szefowa organizacji pielęgniarek: 78 proc. z nas było ofiarami agresji w miejscu pracy
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wydały wspólny apel. Wzywają w nim Ministra Zdrowia do podjęcia pilnych działań przeciwdziałających agresji w stosunku do pielęgniarek i...
-
Codziennie przybywa chorych. Testy na HIV już w gabinetach lekarzy POZ
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które weszło w życie 5 maja, testy na HIV stały się świadczeniem gwarantowanym z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze POZ mogą je zlecać pacjentom.