Dr Leszek Kraj: Immunoterapia w raku dróg żółciowych to szansa dla wielu chorych na długą remisję
O raku dróg żółciowych mówi się rzadko, jest to nowotwór występujący stosunkowo rzadko. W Polsce mamy ok. 1700 zachorowań rocznie. – W dodatku jest to nowotwór bardzo heterogenny, tak naprawdę jest to kilka różnych chorób. Biologia tej choroby jest uzależniona od lokalizacji – tłumaczy dr Leszek Kraj z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
Rzadko objawem tego nowotworu jest żółtaczka, częściej występują objawy mało specyficzne: bóle brzucha, prawego podżebrza, utrata masy ciała, stany podgorączkowe, nawracające zapalenia dróg żółciowych o niejasnej etiologii.
– Bardzo częstym objawem raka wewnętrznych dróg żółciowych jest… brak objawów, gdyż wątroba jest nieunerwiona; nowotwory rozwijające się wewnątrz wątroby bardzo długo nie dają żadnych objawów. Dlatego większość pacjentów jest diagnozowana w późnych stadiach zaawansowania. 60-70 proc. pacjentów nie kwalifikuje się do leczenia radyklanego – mówi dr Kraj.
Immunoterapia i leczenie celowane: szansą dla chorych
Immunoterapia i leki celowane zmieniły onkologię. Również w raku dróg żółciowych okazuje się, że metody mają swoje zastosowanie. – W ostatnich 2-3 latach immunoterapia i leczenie celowane udowodniły swoją skuteczność: dodatek immunoterapii do klasycznej chemioterapii, dla pewnej grupy chorych znacząco przedłuża życie, podwaja szansę na przeżycie 3 lat – zaznacza dr Kraj. Podkreśla, że niektórzy jego pacjenci otrzymywali immunoterapię, np. w ramach badań klinicznych. – Mam pacjentów, którzy korzystają z tego leczenia już 2-3 lata, co w raku dróg żółciowych jest rzadkością. Problem jest to, że nie ma dobrych czynników predykcyjnych, czyli nie wiemy, u których pacjentów takie leczenie będzie skuteczne – podkreśla dr Kraj.
W przypadku drugiej linii leczenia dla części pacjentów szansą może być leczenie profilowane molekularnie. – Jednak żeby o tym pomyśleć, trzeba znać profil molekularny guza. Niestety, nie mamy możliwości rozliczenia badań molekularnych w raku dróg żółciowych; nie są one refundowane – dodaje dr Kraj.
Immunoterapia: refundacja od 1 października 2024
Dobrą wiadomością jest to, że od 1 października 2024 r. immunoterapia będzie refundowana w ramach programu lekowego – jako dodatek do chemioterapii. Po raz pierwszy od wielu lat w tym nowotworze pojawia się nowa opcja leczenia, wydłużająca życie chorych.