Najnowsze
-
Koń trojański zabija komórki raka. Onkolog: Jesteśmy zadziwieni wynikami
Zmiany nowotworowe cofają się u wielu kobiet, u których inne terapie okazały się nieskuteczne. To kolejny przełom w nowotworze w którego leczeniu dokonuje się kosmiczna rewolucja – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny.
MedycynaKatarzyna Pinkosz -
Rewolucja we wczesnym wykrywaniu raka płuca. Test moczu
Brytyjscy naukowcy opracowali test moczu, który być może pozwoli na wykrycie raka płuca na długo przed pierwszymi objawami.
AktualnościInnowacje -
Trwa rewolucja w leczeniu raka płuca. Dr Stencel: Leki podskórne będą zastępować dożylne
W zależności od podtypu nowotworu i zaburzeń molekularnych coraz częściej dobieramy terapię do pacjenta. Pojawiają się też nowe formy leczenia, a sam rak płuca coraz częściej staje się chorobą przewlekłą – mówi dr Katarzyna Stencel,...
MedycynaKatarzyna Pinkosz -
Eksperci: to badanie może uratować życie tysiącom Polek
Wprowadzenie testu HPV DNA jako badania przesiewowego pozwoli uratować życie tysiącom Polek i będzie tańsze niż cytologia – uważają eksperci.
AktualnościProfilaktyka
Czytaj także
-
Dostaną szansę na dłuższe życie. Nowatorski lek w leczeniu raka oka
Wielka Brytania dała zielone światło dla terapii czerniaka oka z udziałem pierwszego leku zarejestrowanego w tym wskazaniu.
AktualnościOkulistyka -
W raku liczy się czas i skuteczne leczenie. Debata onkologiczna na konferencji Wizjonerzy Zdrowia
Jest coraz więcej skutecznych terapii w leczeniu onkologicznym, ale trzeba ułatwić do nich dostęp pacjentom. – Pisanie wniosków o RDTL to zmora lekarzy – podkreślali uczestnicy debaty na temat onkologii podczas Wizjonerów Zdrowia.
Choroby rzadkieAdrian DąbekWideo -
Dr Pogoda: Nowy koniugat skuteczny w leczeniu pacjentek z HER2 low
W raku piersi wyodrębniono grupę pacjentek z HER2 low. Skuteczny okazał się u nich nowy koniugat, czyli połączenie przeciwciała z chemioterapią. Okazał się skuteczniejszy niż standardowa chemioterapia – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog.
InnowacjeBeata IgielskaWideo -
Prof. Żołnierek: W zaawansowanym raku prostaty potrzebne jest leczenie skojarzone
Im wcześniej zastosujemy najbardziej skuteczne leczenie, tym lepiej, dlatego opcja leczenia skojarzonego powinno być dostępne już w pierwszej linii leczenia chorych na rozsianego opornego na kastrację raka gruczołu krokowego – mówi dr...
InnowacjeKatarzyna Pinkosz -
Krajowa Sieć Onkologiczna – zakończył się ważny etap
Zakończyła się pierwsza część szkolenia dotyczącego Krajowej Sieci Onkologicznej. – Każdy uczestnik systemu musi mieć jasność co do swojej roli w strukturach – mówi prof. Piotr Rutkowski.
System ochrony zdrowiaAktualności -
Prof. Igal Mor: Operacje robotyczne to skok w leczeniu raka prostaty
96 proc. mężczyzn, u których rak prostaty zostanie wykryty we wczesnych stadiach, można wyleczyć. Jeśli pacjent jest zakwalifikowany do operacji, to najlepszą opcją jest operacja z pomocą robota – mówi Igal Mor, urolog, współzałożyciel i...
AktualnościKatarzyna PinkoszWideo -
Ile kobiet w Polsce wykonuje mammografię? Jest dużo gorzej niż 10 lat temu
Polki wciąż za rzadko wykonują mammografię. W ostatnich 10 latach odsetek kobiet robiących badania spadł z 44,77 do 32,1 proc.
AktualnościProfilaktykaAdrian Dąbek -
NFZ przypomina: To trzeba wiedzieć o raku jądra
Rak jądra to choroba dotykająca młodych mężczyzn, a jej rozpoznanie i leczenie ma wpływ na sferę psychologiczną i fizyczną – mówi onkolog.
Profilaktyka -
Krok do przełomu w leczeniu glejaków u dzieci? Badanie polskich naukowców ze wsparciem ABM
Przeprowadzamy biopsję neurochirurgiczną guza, a pobrany materiał poddajemy profilowaniu molekularnemu. Potem pacjent jest poddany radioterapii i jednocześnie otrzymuje nowoczesny lek – mówi prof. Bożenna Dembowska-Bagińska. To...
InnowacjeChoroby rzadkieBeata Igielska -
Leczenie raka: droga chorego człowieka w chorym systemie. „Trzeba liczyć na szczęście”
Mimo że jest coraz więcej nowoczesnych leków w raku płuca, to jest rozpoznawany i leczony często za późno, by można go było wyleczyć. Czas to zmienić – mówi Elżbieta Kozik, prezes nowo powstałego Ruchu Onkologicznego PARS.
System ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz -
Salmonella może być pomocna w walce z jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów
Odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe Salmonella może być jednocześnie pomocna w walce z rakiem jelita grubego – tak wykazało badanie brytyjskich naukowców.
AktualnościInnowacje -
Rak prostaty. Co mogą sprytne inhibitory PARP w parze z nowoczesną terapią antyandrogenową
Dostępność do terapii skojarzonej oznacza więcej mężczyzn cieszących się dłużej życiem, w dobrej jakości – mówi dr Paweł Potocki.
PacjentRynek FarmaceutycznyBeata Igielska -
Jaki był 2024 rok w zdrowiu? Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych: To nas zatrważa
Coraz dłuższe kolejki, coraz dłuższe oczekiwanie na wyniki: mamy sygnały, że na opis badania z tomografii komputerowej czeka się 4 miesiące, a wynik biopsji – 3 miesiące – mówi Elżbieta Markowska.
Pacjent -
Nowotwory gałki ocznej nie wybaczą straty czasu. Dr Nowak-Gospodarowicz: Prawie połowa pacjentów trafia za późno
Jednemu z naszych pacjentów coś wpadło do oka podczas jazdy na rowerze. W czasie badania okulistycznego okazało się, że na dnie oka jest guz. Miał szczęście, bo gdyby nie wpadło mu coś do oka, to na pewno nie poszedłby do okulisty – mówi...
OkulistykaMedycynaKatarzyna Pinkosz -
Choroba podwójnie podstępna. Prof. Mor: Muszę ostrzec panów – czekanie na objawy to błąd
Brak wczesnych objawów powoduje, że ten nowotwór jest niebezpieczny. Trzeba się badać wtedy, kiedy nie ma powodów do niepokoju – mówi prof. Igal Mor, urolog, współzałożyciel i prezes zarządu Grupy Mazovia. Przekonuje, że każdy pacjent...
Katarzyna Pinkosz -
Prof. Kowalik: Nasze państwo lekką ręką wydaje monstrualne pieniądze na nowoczesne leki
Drogie leki są, ale nie ma diagnostyki, więc pacjenci ich nie dostają. Albo dostają niepotrzebnie, a ich koszt to nawet kilka milionów na pacjenta. Jesteśmy bardzo bogatym państwem, skoro tak marnujemy pieniądze – mówi prof. Artur...
InnowacjePacjentKatarzyna Pinkosz -
Ta choroba może dotknąć każdego mężczyznę. Dlatego tak ważne są badania
Listopad i organizowana akcja Movember to czas, aby zwrócić uwagę na profilaktykę raka prostaty. To nowotwór, który może dotknąć każdego mężczyznę.
ProfilaktykaAdrian Dąbek -
Młodzi powinni mieć się na baczności: nowotwór inny niż wszystkie
W przypadku wielu nowotworów ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Tymczasem rak jądra dotyczy przede wszystkim młodych mężczyzn.
ProfilaktykaAdrian Dąbek -
Rak płuca. Brak diagnostyki eliminuje pacjentów z leczenia
Przedłużająca się diagnoza, długi czas oczekiwania na wizytę, badania, ich opisy, a często też brak możliwości diagnostyki molekularnej powodują, że mamy dostępne bardzo nowoczesne leki, ale pacjenci z nich nie korzystają – mówili...
Pacjent -
Medyczna Racja Stanu: Liczmy się ze zdrowiem i nie marnujmy publicznych pieniędzy
Dbajmy, żeby nie zachorować i pamiętajmy, że choroba to nie tylko cierpienie pacjenta, ale też konkretne wydatki systemu ochrony zdrowia i straty gospodarcze. Opłaca się „liczyć się ze zdrowiem”, zapobiegać chorobom, a jeśli wystąpią, to...
System ochrony zdrowiaChoroby cywilizacyjneKatarzyna Pinkosz -
Niespotykany wzrost liczby zachorowań na nowotwory w Polsce
W 2022 r. nastąpił dramatyczny wzrost liczby nowotworów w Polsce. To efekt odbicia po pandemicznym roku 2020, kiedy ograniczone były badania i diagnostyka.
Pacjent