Najnowsze
-
Dzięki temu ponad tysiąc pacjentek zyska szansę na dłuższe życie
Jeśli u pacjentek z rakiem jajnika nie zostanie wykryta mutacja w genach BRCA1, 2, powinny mieć wykonane badanie HRD. U około połowy z nich dzięki wykonania tego badania będzie można zastosować skuteczniejsze leczenie – mówi dr Andrzej...
MedycynaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Apel onkologa: Bez tego badania nie możemy skutecznie leczyć
Bez wyniku tego badania 1/3 pacjentek nie będzie mogła być zakwalifikowana do jednego z programów leczenia raka jajnika. – A to oznacza dla nich skrócenie życia. Prośba do ministerstwa, żeby umożliwić finansowanie badań HRD – mówi prof....
MedycynaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Debata NewsMed: Jesteśmy o krok od zmian w diagnostyce raka jajnika. Pacjenci i eksperci czekają...
Czas nagli, bo bez wykonania badań diagnostycznych nie ma dziś możliwości włączania części pacjentek z rakiem jajnika do optymalnego leczenia – mówili eksperci i pacjenci podczas debaty NewsMed i Wprost. Ministerstwo Zdrowia i NFZ...
AktualnościSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Prof. Beata Jagielska: Te dwa odkrycia zmieniły onkologię. Międzynarodowy Dzień DNA
25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień DNA. – Odkrycia w genetyce zmieniły onkologię. Dziś mamy zupełnie inne możliwości leczenia i diagnozowania nowotworów – mówi prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
AktualnościKatarzyna Pinkosz
Czytaj także
-
Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka wszczepili endoprotezę 2,5-letniemu chłopcu
Postęp w onkologii dziecięcej w Polsce jest ogromny. Obecnie wyleczalność wielu typów nowotworów u dzieci wynosi nawet 90 proc. – mówi prof. Anna Raciborska.
Innowacje -
Polacy się nie ruszają, mają nadwagę i przegrywają z nowotworami. Jak wypadamy na tle innych?
Niedawno opublikowano wyniki najnowszego Europejskiego Sondażu Społecznego (ESS) dotyczące zdrowia. Polska nie wypadła dobrze.
Pacjent -
Poprawić zgłaszalność na badania. Mammografia w ramach medycyny pracy? MZ wyjaśnia
Jakie działania Ministerstwo Zdrowia podejmuje w celu zwiększenia świadomości kobiet o znaczeniu badań przesiewowych w kierunku raka piersi? – pyta posłanka.
Profilaktyka -
Rak krtani. Jakie badania pomogą wykryć chorobę?
Najczęstszym objawem raka krtani jest chrypka. Powinna skłonić do badania laryngologicznego. To może być dopiero początek diagnostyki.
Profilaktyka -
Jeżeli chrypka trwa zbyt długo, to pędem do lekarza. Może świadczyć o poważnej chorobie
Wszelkie zaburzenia mowy mogą świadczyć o chwilowej infekcji, ale też mogą być objawem raka krtani. Tych sygnałów nie można lekceważyć.
Profilaktyka -
Tego aspektu jeszcze nikt nie zbadał. Polacy sprawdzili skutki szczepienia przeciwko HPV
Przełomowe badanie polskich ginekologów. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest skuteczne także w przypadku osób już zainfekowanych.
AktualnościProfilaktyka -
Leki onkologiczne – rekordowa liczba na listach refundacyjnych
Wskaźnik Oncoindex, który mierzy dostępność do nowoczesnych terapii przeciwnowotworowych, osiągnął najwyższy poziom w historii – pisze Onkofundacja Alivia.
System ochrony zdrowia -
Prosty test śliny lepiej wykryje ryzyko raka prostaty niż badanie krwi.
Wkrótce skuteczniejsza diagnostyka jednego z najgroźniejszych nowotworów? Raka prostaty pomoże wykryć test śliny.
Profilaktyka -
Zdrowie seniorów. MZ planuje działania w dwóch ważnych obszarach
Niskodawkowa tomografia komputerowa, test FIT, Lung Cancer Unit – to część planów Ministerstwa Zdrowia związana ze zdrowiem seniorów.
Profilaktyka -
Kulejąca profilaktyka. W Danii bada się 70 proc. kobiet, w Polsce: wielka niewiadoma
Wyniki leczenia raka w Polsce są gorsze niż w krajach Europy Zachodniej. I to głównie nie z powodu braku możliwości nowoczesnego leczenia, tylko za późnego wykrywania nowotworów. Są plany, żeby to zmienić. Pytanie, czy znów nie skończy...
Naszym zdaniemKatarzyna Pinkosz
-
Krajowa Sieć Onkologiczna. „Koordynatorzy będą najważniejszą grupą"
Instytucja koordynatora opieki onkologicznej została stworzona dla pacjenta i każdy ośrodek w Krajowej Sieci Onkologicznej musi to zrozumieć – mówi Izabela Leszczyna.
Pacjent -
„Dziś pięć Polek umrze z tego powodu”. Objawy, których nie można lekceważyć
Rak szyjki macicy rozwija, początkowo nie dając żadnych dolegliwości. Z czasem pojawiają się objawy, których nie wolno lekceważyć.
Profilaktyka -
Krok dalej we wczesnym raku piersi
O raku piersi mówi się dużo. Rośnie wiedza społeczeństwa o przyczynach tego nowotworu, a także świadomość dotycząca profilaktyki i objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Dzięki postępowi medycyny nowotwory, które do...
Artykuł sponsorowany -
Najwyższy czas na poprawę zgłaszalności Polek na badania profilaktyczne
Etap analiz za nami. Czas na zmiany systemowe, które poprawią zgłaszalność Polek na mammografię – przekonuje Fundacja OnkoCafe.
Profilaktyka -
Rak prostaty – objawy, których nie można lekceważyć
Rak prostaty to drugi najczęstszy nowotwór u mężczyzn. Rocznie w Polsce umiera z tego powodu nawet 6 tys. osób. Na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę?
Profilaktyka -
Dr Sikora-Kupis: Onkolodzy chcą zwiększenia dostępności terapii
Długie czasy oczekiwania na wizytę w poradni onkologicznej opóźniają rozpoczęcie leczenia, co może wpływać na efektywność terapii – mówi dr Bożena Sikora-Kupis.
Pacjent Wideo -
„To jedyny taki nowotwór”. Duże zmiany od 1 kwietnia dla kobiet
Od 1 kwietnia refundowana będzie pierwsza immunoterapia w pierwszej linii zaawansowanego raka endometrium: najczęstszego nowotworu ginekologicznego. Co to zmienia dla kobiet, mówi prof. Ewa Kalinka, onkolog.
AktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Ten lek byłby wybawieniem
Liczba chorych mastocydozy indolentnej jest niedoszacowana. To choroba, która może mieć wiele różnych objawów klinicznych - mówi dr hab. n. med. Aneta Szudy-Szczyrek z Katedry i Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku...
Agnieszka Fedorczyk
-
Czekamy na możliwość wykonywania CGP NGS
W wybranych nowotworach wielkoskalowe badania genetyczne CGP NGS są już standardem w kilku krajach Europy – mówi dr n.med. Andrzej Tysarowski, koordynator ds. diagnostyki molekularnej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, prezes...
-
Ile dzieci zostało zaszczepionych przeciwko HPV? Mamy najnowsze dane
Prawie dwa lata temu uruchomiono program darmowych szczepień dziewczynek i chłopców przeciwko wirusowi HPV. Ile osób skorzystało do tej pory?
AktualnościProfilaktyka -
225 dni czekania na pierwszą wizytę onkologiczną. „Niepokojące dane”
154 dni czekania na rezonans magnetyczny, 225 dni czekania na pierwszą wizytę. Tak wygląda obecna sytuacja pacjentów onkologicznych w Polsce.
AktualnościSystem ochrony zdrowia Wideo