Najnowsze
-
Czerniak. Najpoważniejsze czynniki ryzyka. Jeden jest szczególnie groźny latem
Czerniak jest nowotworem o agresywnym przebiegu, a liczba przypadków w Polsce rośnie z każdym rokiem. Jak się chronić przed zachorowaniem?
Profilaktyka -
„Tsunami chorób nowotworowych” w Polsce. Co robi ministerstwo, aby temu przeciwdziałać?
Jakie rozwiązania zamierza wprowadzić MZ, aby polscy pacjenci onkologiczni mieli większe szanse na przeżycie? Pyta posłanka w interpelacji.
Profilaktyka -
Wiceminister Kos: 17 leków na raka na szybkiej drodze do refundacji. Pełna lista
Mamy drugą listę leków o tzw. ugruntowanej skuteczności. Znajdują się w zaleceniach towarzystw naukowych, ale do tej pory nie były refundowane. Dzięki publikacji listy mają szansę szybko wejść do refundacji. Teraz piłeczka jest po...
AktualnościSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
-
„Piątka dla zdrowia” kardiologów i onkologów. Konieczne, jeśli chcemy żyć dłużej
Trzy razy więcej pieniędzy na profilaktykę niż dziś, kalendarz zdrowia w telefonie, zdecydowane ograniczenie palenia tytoniu, szkoła zdrowych nawyków, zatrzymanie epidemii otyłości – to „piątka dla zdrowia” kardiologów i onkologów,...
KardiologiaAktualnościKatarzyna Pinkosz
Czytaj także
-
Rak żołądka – najczęstsze objawy. Jeden powinien od razu wzbudzić czujność
Ból brzucha może być objawem wielu schorzeń. Jeżeli jednak długo nie ustępuje i nasila się po posiłku, to powinna się zapalić czerwona lampka.
Profilaktyka -
Jak wspierać dziecko w czasie choroby onkologicznej? Specjalistka: Pozwól wyrażać emocje
Nie ma dobrych i złych uczuć. Najważniejsze jest, aby pozwolić dziecku je przeżyć, nie bagatelizować ich – mówi psychoonkolog z Instytutu Matki i Dziecka.
Pacjent -
Rak płuca. Czynniki ryzyka to nie tylko papierosy
Rak płuca – palenie papierosów odpowiada nawet za 80 proc. zachorowań. Ale zagrożeniem jest każda szkodliwa substancja przedostająca się do układu oddechowego.
Profilaktyka -
Przełomowe wyniki badań. Onkolog: Zwiększamy szansę, że rak nie wróci
Dziś zadajemy sobie pytanie, czy u pacjentek z wczesnym rakiem piersi, które otrzymały cykliby, uda się tak „zasuszyć” nowotwór, że nigdy nie powróci. Biorąc pod uwagę imponująco szybki efekt leczenia, cykliby już weszły już do...
InnowacjeKatarzyna Pinkosz
-
Naukowcy: Ta czynność pozwala zmniejszyć skutki uboczne leczenia nowotworów
Aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, ale także zmniejsza skutki uboczne terapii nowotworowych. Tak wykazali chińscy naukowcy.
Pacjent -
Rak płuca – objawy, których nie można lekceważyć
Rak płuca jest najczęstszym zabójcą z grupy nowotworów. Na jakie objawy należy zwracać uwagę, aby rozpoznanie pojawiło się jak najwcześniej?
Profilaktyka -
Najpoważniejsze czynniki ryzyka raka jelita grubego. Wiele zależy od naszego stylu życia
Rak jelita grubego, jeden z największych zabójców, w dużej mierze zależy od tego, co jemy i jak spędzamy czas. Czego powinniśmy się wystrzegać?
Profilaktyka -
To mogą być objawy raka trzustki. Zwróć uwagę, zanim będzie za późno
Rak trzustki w wielu przypadkach wykrywany jest w bardzo późnym stadium. Na co trzeba zwracać uwagę, aby w porę zareagować?
Profilaktyka -
Mocne słowa szefowej organizacji pacjentów: Pacjenci płacą za to życiem
Pacjenci płacą zdrowiem, płacą życiem, ale płacimy również my, bo marnuje się publiczne pieniądze – mówiła Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Od kilku lat eksperci apelują o wprowadzenie nowoczesnej...
PacjentKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Kolejny krok milowy w onkologii. „Nowy rozdział w leczeniu raka płuca”
Przeciwciała bispecyficzne otwierają nowy rozdział w leczeniu raka płuca. Podczas Europejskiego Kongresu Raka Płuca zaprezentowano nowe wyniki badań dotyczące chorych z rakiem płuca i mutacją EGFR.
Medycyna -
Rak pęcherza moczowego – najważniejsze objawy. Zwłaszcza jeden powinien być sygnałem alarmowym
Rak pęcherza moczowego to 7 proc. przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. Choroba może przebiegać bezobjawowo, ale jedna dolegliwość powinna skłonić do szybkiej wizyty u lekarza.
Profilaktyka -
Dzięki temu ponad tysiąc pacjentek zyska szansę na dłuższe życie
Jeśli u pacjentek z rakiem jajnika nie zostanie wykryta mutacja w genach BRCA1, 2, powinny mieć wykonane badanie HRD. U około połowy z nich dzięki wykonaniu tego badania będzie można zastosować skuteczniejsze leczenie – mówi dr Andrzej...
MedycynaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Apel onkologa: Bez tego badania nie możemy skutecznie leczyć
Bez wyniku tego badania 1/3 pacjentek nie będzie mogła być zakwalifikowana do jednego z programów leczenia raka jajnika. – A to oznacza dla nich skrócenie życia. Prośba do ministerstwa, żeby umożliwić finansowanie badań HRD – mówi prof....
MedycynaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Debata NewsMed: Jesteśmy o krok od zmian w diagnostyce raka jajnika. Pacjenci i eksperci czekają na zmiany
Czas nagli, bo bez wykonania badań diagnostycznych nie ma dziś możliwości włączania części pacjentek z rakiem jajnika do optymalnego leczenia – mówili eksperci i pacjenci podczas debaty NewsMed i Wprost. Ministerstwo Zdrowia i NFZ...
AktualnościSystem ochrony zdrowiaKatarzyna Pinkosz
Wideo -
Prof. Beata Jagielska: Te dwa odkrycia zmieniły onkologię. Międzynarodowy Dzień DNA
25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień DNA. – Odkrycia w genetyce zmieniły onkologię. Dziś mamy zupełnie inne możliwości leczenia i diagnozowania nowotworów – mówi prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
AktualnościKatarzyna Pinkosz
-
Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka wszczepili endoprotezę 2,5-letniemu chłopcu
Postęp w onkologii dziecięcej w Polsce jest ogromny. Obecnie wyleczalność wielu typów nowotworów u dzieci wynosi nawet 90 proc. – mówi prof. Anna Raciborska.
Innowacje -
Polacy się nie ruszają, mają nadwagę i przegrywają z nowotworami. Jak wypadamy na tle innych?
Niedawno opublikowano wyniki najnowszego Europejskiego Sondażu Społecznego (ESS) dotyczące zdrowia. Polska nie wypadła dobrze.
Pacjent -
Poprawić zgłaszalność na badania. Mammografia w ramach medycyny pracy? MZ wyjaśnia
Jakie działania Ministerstwo Zdrowia podejmuje w celu zwiększenia świadomości kobiet o znaczeniu badań przesiewowych w kierunku raka piersi? – pyta posłanka.
Profilaktyka -
Rak krtani. Jakie badania pomogą wykryć chorobę?
Najczęstszym objawem raka krtani jest chrypka. Powinna skłonić do badania laryngologicznego. To może być dopiero początek diagnostyki.
Profilaktyka -
Jeżeli chrypka trwa zbyt długo, to pędem do lekarza. Może świadczyć o poważnej chorobie
Wszelkie zaburzenia mowy mogą świadczyć o chwilowej infekcji, ale też mogą być objawem raka krtani. Tych sygnałów nie można lekceważyć.
Profilaktyka -
Tego aspektu jeszcze nikt nie zbadał. Polacy sprawdzili skutki szczepienia przeciwko HPV
Przełomowe badanie polskich ginekologów. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest skuteczne także w przypadku osób już zainfekowanych.
AktualnościProfilaktyka