Lek stosowany w leczeniu ADHD wycofany z aptek
Na stronie Głównego Inspektora Farmaceutycznego pojawiła się informacja o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego o nazwie Atofab.
Atofab wycofany z obrotu
GIF informuje, że wycofuje z obrotu produkty lecznicze:
- Atofab (Atomoxetinum), kapsułki twarde, 25 mg, opakowanie 28 kapsułek, GTIN 09008732012224 w zakresie następujących serii: seria numer: E01580, termin ważności 30.04.2025 r.,
- Atofab (Atomoxetinum), kapsułki twarde, 40 mg, opakowanie 28 kapsułek, GTIN 09008732012231 w zakresie następujących serii: seria numer: F06874, termin ważności 30.04.2025 r.
Podmiotem odpowiedzialnym jest G.L. Pharma GmbH z siedzibą w Austrii.
GIF jednocześnie zakazuje wprowadzania do obrotu wskazanych powyżej serii produktów leczniczych. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Atofab – dlaczego został wycofany?
Jak informuje GIF, wpłynęła informacja od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dla produktu leczniczego Atofab „o uzyskaniu wyniku poza specyfikacją jakościową (OOS) w próbach referencyjnych dla parametru zawartość atomoksetyny”.
Producent środka przetestował ponownie 192 serie prób referencyjnych obejmujące wszystkie zarejestrowane dawki i okazało się, że 29 proc. wszystkich badanych serii wykazało wynik poza specyfikacją.
Inspektor zaznacza także, że wytwórca produktu zidentyfikował najbardziej prawdopodobną przyczynę powstania problemu w postaci:
- niezastosowania wstępnego zagęszczania podczas procesu kapsułkowania, co spowodowało niekontrolowane zasysanie suchego proszku przez system próżniowy;
- użycia sortownika, wykrywającego jedynie puste kapsułki w przeciwieństwie do kapsułek z nadwagą i niedowagą, zamiast wagi kontrolnej do kapsułek;
- zmiany PSD API wpływającej na jakość produktu.
Atofab – kiedy jest stosowany?
Jak informuje ulotka dołączona do produktu, lek Atofab zawiera atomoksetynę i jest stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Lek stosuje się:
- u dzieci w wieku powyżej 6 lat
- u młodzieży
- u osób dorosłych
Lek stosuje się tylko jako element pełnego programu leczenia, który wymaga również stosowania metod niefarmakologicznych, takich jak poradnictwo i terapia zachowań.
Lek jest wydawany na receptę.