Nie tylko seniorzy. Ten rodzaj udaru w takim samym stopniu dotyka młodszych
Udar niedokrwienny mózgu powstaje na skutek niedostatecznego przepływu krwi do tkanek mózgowych. W około 20 proc. przypadków dochodzi do niego z powodu zatoru dużych tętnic. Dzieje się tak na skutek zmian miażdżycowych, skrzepów krwi czy nagromadzenia się blaszki miażdżycowej. Ostre udary z powodu zamknięcia dużych naczyń krwionośnych (acute ischemic stroke – large vessel occlusion, LVO-AIS) są uważane za najbardziej wyniszczające.
Udar dotyka nie tylko starszych
Panuje przekonanie, że ten rodzaj udaru jest typowy dla osób starszych. Tymczasem nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Cleveland Clinic i opublikowane w „Journal of Stroke and Cerebrovascular Diseases”, wskazuje, że LVO-AIS w podobnym stopniu może dotyczyć także młodszej populacji, w tym przypadku chodzi o przedział wiekowy 18-50 lat. W przypadku seniorów czynnikiem ryzyka jest wiek, niedrożność dużych naczyń może postępować z latami.
Badanie z Cleveland wykazało, że młodsza populacja jest narażona na ten rodzaj udaru w podobnym stopniu. Naukowcy przeanalizowali ponad 1200 przypadków udarów u osób mających 18-50 lat, do jakich doszło w stanie Ohio w latach 2017–2021. W tej grupie prawie 20 proc. miało udary niedokrwienne z powodu zamknięcia dużych naczyń, a więc odsetek był zbliżony do tego występującego u osób starszych.
Połowa z tych pacjentów nie otrzymała żadnej interwencji, a 25 proc. wymaganej natychmiastowej interwencji, ponieważ przybyli do szpitala zbyt późno. Gdyby przybyli wcześniej, mogliby kwalifikować się do trombolizy dożylnej, metody stosowanej przy nagłych stanach medycznych, a być może także do trombolizy i trombektomii.
Młodzi zwlekają z leczeniem
„Wyniki badań pomagają nam zwiększyć świadomość na temat wczesnego rozpoznawania objawów udaru u młodych dorosłych, a także na temat tego, że szybkie leczenie ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia dobrych wyników” — powiedział dr Abbas Kharal, neurolog z Centrum Chorób Naczyniowych Mózgu w Cleveland Clinic.
„Konieczne są dalsze badania w celu zidentyfikowania barier, które sprawiają, że młodzi dorośli zwlekają z podjęciem leczenia udaru, zwłaszcza że mogą mieć lepsze efekty niż starsi dorośli, jeśli leczenie zostanie szybko podjęte. Wiele osób nadal uważa udar za zdarzenie występujące u osób starszych, ale nasza praktyka mówi co innego. Młodsza populacja stoi w obliczu podobnych czynników ryzyka, które należy uwzględnić w rutynowych badaniach” — dodał dr Kharal.
Wśród przyczyn udarów niedokrwiennych z powodu zamknięcia dużych naczyń u młodszych dorosłych, obok skrzepów krwi i tworzenia się blaszek miażdżycowych, neurolog wymienił także choroby tętnic i problemy kardiologiczne.
Dr Kharal podkreślił, że młodsi dorośli w przypadku udaru powodu zamknięcia dużych naczyń mają duże szanse na skuteczne leczenie, pod warunkiem szybkiej interwencji medycznej i leczeniu trombolizą dożylną i trombektomią. Dodał też, że regularne badania i wizyty u lekarza to niezbędne elementy zapobiegania ryzyku udaru.
Trwające jeszcze badania w Cleveland Clinic mają bardziej szczegółowo przyjrzeć się przyczynom niedokrwiennego udaru z powodu zamknięcia dużych naczyń w populacji młodych dorosłych.