Innowacyjnie na kardiologii w GUMed. Kolejni pacjenci z wadą serca już czekają
Wiele z tych technik stosowanych jest od lat w Klinice Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, szpitalu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W UCK zabieg przezskórnej implantacji zastawki tętnicy płucnej typu Venus przeprowadzono 6 listopada u pacjentów po korekcji zespołu Fallota (złożonej siniczej wady serca), u których doszło do istotnej dysfunkcji zastawki tętnicy płucnej. Kolejny, bardzo rozległy zabieg kardiochirurgiczny obarczony byłby bardzo wysokim ryzykiem.
Zabieg przeprowadzony został w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej I Kliniki Kardiologii UCK przez prof. Roberta Sabiniewicza z Katedry i Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed oraz dr. hab. Radosława Targońskiego z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed przy udziale eksperta w stosowaniu tej metody leczenia – prof. Sebastiana Górecznego z Kliniki Kardiologii Dziecięcej USD w Krakowie. Znieczulenie ogólne prowadzone było przez dr. Macieja Kuklińskiego z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii GUMed, UCK.
Zabiegi przebiegły bez powikłań i zakończyły się sukcesem. Kilka dni później, po badaniach kontrolnych, pacjenci zostali wypisani do domu. Na ten sukces pracował zespół kierowany przez prof. Joannę Kwiatkowską z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca GUMed, UCK, a w szczególności lek. Sebastian Ciemny i dr Lidia Woźniak-Mielczarek.
Na zabiegi czekają już kolejni pacjenci, u których wiele lat po korekcji złożonej wady serca doszło do powstania istotnej niedomykalności zastawki tętnicy płucnej.
Kwestie dotyczące diagnostyki i leczenia pacjentów m.in. z wadami serca omawiane były niedawno podczas Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie kardiologii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczny, zorganizowany już po raz 28., zgromadził wybitnych ekspertów, lekarzy oraz naukowców z całego świata. Uczestniczyło w nim ponad 4 tys. osób, prawie 500 wykładowców.