Najnowsze
-
Narodowy Instytut Onkologii: „To nowe perspektywy dla medycyny personalizowanej”
Wyniki badań potwierdzają ogromny potencjał biodrukowania 3D jako narzędzia do testowania nowych terapii onkologicznych. Opracowanie zaawansowanych modeli nowotworowych pozwoli m. in. trafniej oceniać skuteczność leków.
-
Lekarz może przeprowadzać badania genetyczne. Wyłącznie w tych celach
Interes i dobro istoty ludzkiej przeważa nad wyłącznym interesem społeczeństwa lub nauki. To naczelna zasada, której należy przestrzegać w prowadzeniu badań z zakresu genetyki i biologii molekularnej.
-
Sukces II Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Kolagenoterapii Iniekcyjnej w Warszawie
W miniony weekend Warszawa stała się centrum interdyscyplinarnej debaty medycznej, goszcząc II Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Kolagenoterapii Iniekcyjnej. Wydarzenie przyciągnęło blisko 200 uczestników, w tym lekarzy...
Aktualności -
Dzień otwarty największego w Europie ośrodka rehabilitacji
„Repty” znane są jest nie tylko z malowniczego położenia w rozległym parku, lecz przede wszystkim ze skutecznego prowadzeniu terapii pozwalającej wrócić do zdrowia tysiącom pacjentów.
Artykuł sponsorowany
Czytaj także
-
Przełomowe wyniki badań. Onkolog: Zwiększamy szansę, że rak nie wróci
Dziś zadajemy sobie pytanie, czy u pacjentek z wczesnym rakiem piersi, które otrzymały cykliby, uda się tak „zasuszyć” nowotwór, że nigdy nie powróci. Biorąc pod uwagę imponująco szybki efekt leczenia, cykliby już weszły już do...
OnkologiaKatarzyna Pinkosz
-
Wykrywają dziedziczne predyspozycje, określają ryzyko danego nowotworu
Dziś obchodzimy Światowy Dzień DNA. W Narodowym Instytucie Onkologii doświadczeni specjaliści prowadzą badania genetyczne, które pozwalają m. in. na kwalifikację pacjentów do terapii celowanych.
-
Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka wszczepili endoprotezę 2,5-letniemu chłopcu
Postęp w onkologii dziecięcej w Polsce jest ogromny. Obecnie wyleczalność wielu typów nowotworów u dzieci wynosi nawet 90 proc. – mówi prof. Anna Raciborska.
Onkologia -
Sztuczna inteligencja już działa w medycynie. Prof. Wojdacz: Za 10 lat to będzie rewolucja
Nawet na prosty lek każdy pacjent może zareagować inaczej. Dlaczego: na to pytanie może odpowiedzieć sztuczna inteligencja. Jednak praktyka pokazuje, że zrobienie iPhona jest dużo prostsze niż wprowadzenie AI do diagnostyki medycznej –...
Nauka dla medycynyKatarzyna Pinkosz
-
Oszacują liczbę dzieci cierpiących na alergię. Pomogą też ich rodzicom
Naukowcy z WUM opracowują mapę alergii w Polsce. Chcą zbadać, ile dzieci na nią cierpi i ile jest zagrożonych. Wczesne rozpoznanie choroby pozwoli uniknąć wielu powikłań.
-
Nowa terapia w leczeniu poważnej choroby serca. Przełomowe badanie Polaków
Polscy naukowcy pracują nową nad terapią dla schorzenia serca, dla którego standardowa medycyna nie oferuje skutecznego leczenia.
KardiologiaPacjent -
ABM ogłosiła listę rankingową w konkursie dla przedsiębiorców. Rekomendacje dla 10 projektów
Agencja Badań Medycznych ogłosiła listę rankingową po uwzględnieniu procedury odwoławczej w konkursie dla przedsiębiorców na badania w obszarze wyrobów medycznych, rozwiązań diagnostycznych in vitro. Wyłoniono 10 projektów.
-
Program stażowy MedConnect – MSD Polska i Agencji Badań Medycznych
MSD Polska i Agencja Badań Medycznych (ABM) uruchomiły program stażowy. Jego celem jest rozwój wysoko specjalistycznych zawodów w przemyśle farmaceutycznym.
-
Prezes ABM: Dla pacjentów to szansa na dostęp do nowoczesnych terapii
Agencja Badań Medycznych ogłosiła otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne. Priorytetem są choroby rzadkie, pediatryczne i układu nerwowego.
-
Urszula Demkow: To przypomina wróżenie z fusów
Badania genetyczne to dla pacjentów szansa na dopasowanie indywidualnej terapii. Ważny jest nie tylko dostęp do tych badań.
Anna Kopras-Fijołek
-
Biolog molekularny: Te wyniki będą cenne dla naukowców
Badania polskich naukowców mogą mieć duże znaczenie dla leczenia niepłodności. Z tym problemem zmagają się na świecie miliony par.
-
Pierwsze takie zabiegi w Polsce. Sukces kardiologów z WUM
Kardiolodzy z WUM przeprowadzili przezcewnikowe implantacje protez zastawkowych u chorych z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej. To częsta wada serca.
-
Michał Opuchlik: Skracamy drogę innowacyjnych terapii do pacjenta
– Umożliwiamy dostęp do leków ratujących zdrowie i życie pacjentom we wszystkich krajach i regionach, w których działamy – mówi Michał Opuchlik, dyrektor generalny Swixx BioPharma.
Rynek Farmaceutyczny -
Wiceminister zdrowia: Profilowanie genomowe powinno być w koszyku świadczeń
Nowoczesna diagnostyka pozwala dopasować terapię do konkretnego pacjenta. Dla chorych ważny jest dostęp do niej.
Anna Kopras-Fijołek
-
Nowe szanse dla pacjentów onkologicznych. Nowoczesne terapie dla kobiet i mężczyzn
O wyzwaniach w onkologii, w nowoczesnej diagnostyce i stosowanych terapiach w leczeniu nowotworów kobiecych oraz męskich dyskutowali eksperci podczas konferencji „Wizjonerzy Zdrowia Reformatorzy 2025”. Chwalili Ministerstwo Zdrowia za...
MedycynaAnna Kopras-Fijołek
Wideo -
52 mln zł dla szpitala w Krakowie. Wdrożą nowoczesne technologie
5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie to jedna z placówek, które otrzymały wsparcie z KPO. Dofinansowanie pozwoli na rozwój onkologii.
-
Dr Andrzej Tysarowski: Genetyka to już podstawowa dziedzina diagnostyki
W niedalekiej przyszłości człowiek będzie miał przeanalizowany cały genom, a dopiero potem będą dodatkowe badania monitorujące – mówi dr Andrzej Tysarowski nagrodzony podczas gali „Wizjonerzy – Reformatorzy Zdrowia 2025".
AktualnościMedycyna Wideo -
Dr Michał Chrobot: Przekładamy ciężką pracę lekarza na pieniądze
Współpraca klinicysty i kodera medycznego przekłada się bardzo często na wspaniałe projekty – mówi dr Michał Chrobot, nagrodzony podczas gali „Wizjonerzy – Reformatorzy Zdrowia 2025".
System ochrony zdrowia Wideo -
Zdobyli najwięcej punktów i dostaną 122 miliony zł. Wielka szansa dla gliwickiego NIO
Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach ubiegał się o wsparcie finansowe z KPO. Zdobył najwięcej punktów i zajął pierwsze miejsce.
-
Nagroda Jamesa Dysona czeka. Wyłonią przełomowe wynalazki
Trwa przyjmowanie zgłoszeń do międzynarodowego konkursu dla studentów w dziedzinie projektowania oraz inżynierii. Na zwycięzców czeka nie tylko finansowa nagroda.
Anna Kopras-Fijołek
-
Ważna zmiana dla pacjentów w sprawie dostępu do danych medycznych
Wkrótce każdy pacjent w UE będzie miał łatwy, bezpieczny i natychmiastowy dostęp do dokumentacji medycznej w każdym kraju Unii.
AktualnościPacjent