Prof. Szarpak wzmacnia medycynę na KUL: Dwa kierunki lekarskie optymalne, żeby Lublin medycznie się rozwijał
Prof. Łukasz Szarpak jest jednym z częściej publikujących naukowców polskiej medycyny młodego pokolenia. Jest też inicjatorem powstania międzynarodowego zespołu badawczego „Medicine against COVID-19”, członkiem zarządu Światowej Rady Akademickiej Medycyny Ratunkowej (World Academic Council of Emergency Medicine) oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Disaster and Emergency Medicine Journal”.
– Medycyna ratunkowa i medycyna katastrof to moje pasje, a nie ukrywam, lubię łączyć pasję z nauką. To, co muszę podkreślić to, to że dziś uważam się bardziej za naukowca niż praktyka. Funkcjonuję naukowo w kilku obszarach, zaczynając od rzeczonej medycyny ratunkowej, przez anestezjologię i intensywną terapię po kardiologię zwłaszcza w obszarze stanów nagłych. W pracy naukowej skupiam się na poprawie efektywności wykonywanych procedur medycznych, diagnostyce i prognostyce wybranych jednostek chorobowych oraz poprawie bezpieczeństwa pacjenta, zarówno w sytuacjach przedszpitalnych, jak i szpitalnych – mówi prof. Łukasz Szarpak w wywiadzie zamieszczonym na stronie KUL.
W rozmowie podkreśla również to, że Lublin jest miastem, gdzie medycyna i nauka mogą się rozwijać. – Z pewnością na Lubelszczyźnie mamy duży potencjał dalszego rozwoju. Mamy spore ośrodki jak Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Wojskowy Szpital Kliniczny. Abstrahuję już od jednostek naszego sąsiada i przyjaciela, czyli Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dwa kierunki lekarskie w tym mieście są optymalne, żeby Lublin medycznie mógł się rozwijać. Jest sporo przestrzeni, by każdy z uniwersytetów mógł się specjalizować w innej dziedzinie, tak byśmy mogli się uzupełniać i zapewnić mieszkańcom regionu doskonałą opiekę medyczną – zaznacza prof. Szarpak.
Źródło: KUL