Alkohol w uzdrowiskach i sanatoriach. Minister reaguje na interpelację posła PiS
Sprawą spożywania alkoholu w uzdrowiskach i sanatoriach zainteresował się poseł Andrzej Gut-Mostowy. Wystosował interpelację do Ministerstwa Zdrowia, w której prosił o wyjaśnienie.
Alkohol w uzdrowiskach. Zaniepokojony poseł pyta resort zdrowia
„Zwracają się do mnie zaniepokojeni obywatele, którzy zauważyli, że w niektórych uzdrowiskach, a także w obiektach, które mają na celu promowanie zdrowego stylu życia, oferowane są napoje alkoholowe, w połączeniu w niektórych przypadkach z głośnymi libacjami tzw. dancingami i zabawami tanecznymi” – pisze Gut-Mostowy
Poseł PiS zaznacza, że uzdrowiska oraz działające w ich ramach pijalnie wód mineralnych powinny być miejscami, które wspierają proces leczenia i rehabilitacji, winny promować zdrowie oraz zapobiegać chorobom, zatem alkohol, jako substancja o szkodliwym wpływie na zdrowie, wydaje się niezgodny z misją tych placówek.
W interpelacje zadaje resortowi zdrowia poniższe pytania:
- Czy MZ monitoruje i posiada wiedzę dotyczącą skali sprzedaży alkoholu w szpitalach uzdrowiskowych, pijalniach wód mineralnych oraz innych obiektach służby zdrowia?
- Czy Ministerstwo Zdrowia planuje podjąć kroki w celu wyeliminowania sprzedaży alkoholu w tych placówkach?
- Czy przewiduje się wprowadzenie przepisów i regulacji prawnych, które wykluczyłyby możliwość sprzedaży alkoholu w takich miejscach?
- Jakie działania edukacyjne i prewencyjne ministerstwo zamierza podjąć, aby lepiej edukować zarówno personel, jak i pacjentów uzdrowisk oraz innych placówek zdrowotnych na temat negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie/
Polska ogranicza sprzedaż alkoholu
W imieniu ministerstwa odpowiada wiceszef resortu Wojciech Konieczny. Przypomina na wstępie, że według Światowej Organizacji Zdrowia ograniczenie dostępności fizycznej alkoholu jest jednym z najbardziej skutecznych działań zmierzających do ograniczenia jego spożycia, a krajom zaleca się uchwalenie i egzekwowanie przepisów dotyczących fizycznej dostępności alkoholu np. skrócenie godzin sprzedaży, ustalenie odpowiedniego minimalnego wieku umożliwiającego zakup lub spożycie napojów alkoholowych oraz zmniejszenie gęstości punktów sprzedaży i regulację ich liczby i lokalizacji.
Przytacza przepisy mówiące o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych:
- na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,
- na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,
- w miejscach i czasie masowych zgromadzeń,
- w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych,
- w środkach i obiektach transportu publicznego, z wyjątkiem:
- wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach komunikacji krajowej, w których dopuszcza się sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa
- pociągów komunikacji międzynarodowej, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych o zawartości do 4,5 proc. alkoholu oraz piwa w wagonach restauracyjnych i bufetach oraz w wagonach sypialnych i z miejscami doleżenia, napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5 proc. alkoholu przy stolikach w wagonach restauracyjnych, w tym napojów o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu tylko do posiłków,
- międzynarodowych portów lotniczych i samolotów komunikacji międzynarodowej,
- statków i portów morskich.
To nie sprawa ministerstwa, ale gminy
Konieczny dodaje, że zabrania się także sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18 proc. w domach wypoczynkowych. Natomiast, „w innych niewymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych”.
Rada gminy ustala także zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, może też wprowadzić ograniczenia nocnego obrotu alkoholem przeznaczonym do spożycia poza miejscem sprzedaży.
Wiceminister pisze również, że liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu oraz godziny i usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych muszą uwzględniać postanowienia gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.
Na koniec Konieczny zaznacza, że opisywana przez posła sprawa „zostanie poddana dodatkowym analizom”.