Renta wdowia na nowych zasadach. Można składać wnioski
Jak tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych – „zmiany te mają na celu poprawę sytuacji finansowej wdów i wdowców w Polsce”.
Renta wdowia – jakie warunki
Aby skorzystać z nowych zasad, które wejdą w życie od 1 lipca, należy spełnić następujące warunki:
- wiek: kobiety – ukończone 60 lat, mężczyźni – ukończone 65 lat.
- wspólność małżeńska: pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka.
- prawo do renty rodzinnej: nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).
- stan cywilny: brak zawarcia nowego związku małżeńskiego.
Świadczenia łączone
Osoby spełniające powyższe warunki będą mogły wybrać jeden z dwóch wariantów:
- 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia.
- 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.
Od 1 stycznia 2027 r. wskaźnik ten wzrośnie z 15 proc. do 25 proc. Suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
Wnioski można składać osobiście, pocztą, przez internet
Aby otrzymać świadczenia na nowych zasadach, należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (formularz ERWD) do 31 lipca. Formularze są dostępne w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz na Platformie Usług Elektronicznych (PUE/eZUS).
Wnioski można składać osobiście w placówkach ZUS, za pośrednictwem PUE/eZUS lub przesyłając pocztą tradycyjną. Osoby, które nie mają jeszcze konta na PUE/eZUS, mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS przy jego zakładaniu.
W celu ułatwienia wyboru najkorzystniejszego wariantu świadczeń na stronie internetowej ZUS udostępniono kalkulator, który pomaga obliczyć szacunkową łączną kwotę świadczeń. Na stronie ZUS dostępna jest też ankieta, która pozwala sprawdzić, czy spełnia się warunki do otrzymania renty wdowiej.
Informacje na ten temat udzielane są w placówkach ZUS. Można też skorzystać z infolinii, dzwoniąc pod numer +48 222 500 108, czynnej w dni robocze w godzinach 8.15 – 16.15.
Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje w przypadku zawarcia nowego małżeństwa.