Polska prezydencja w UE w zdrowiu: wyzwania, priorytety. Konferencje i wydarzenia w Polsce
Polska prezydencja w UE skupi się na cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej i poprawie bezpieczeństwa lekowego. Kluczowa jest tu zarówno dywersyfikacja łańcuchów dostaw leków, jak i wsparcie dla ich produkcji w Unii Europejskiej.
Działania koncentrowane będą również na sposobach poprawy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w dobie rozwoju technologii cyfrowych. Zaplanowano też działania promujące zdrowie i profilaktykę chorób.
Zaplanowano oficjalne i nieformalne spotkania Rady UE, a także spotkania urzędnicze, eksperckie.
W kalendarzu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej znalazły się m.in. te wydarzenia poświęcone tematyce zdrowotnej:
19 lutego, Bruksela, Belgia
Spotkanie wysokiego szczebla dotyczące Aktu o lekach krytycznych
Dotyczyć będzie projektowanej przez Komisję Europejską treści Aktu o Lekach Krytycznych.
Kluczowe dla Polski będzie rozpoczęcie dyskusji o instrumentach finansowania, których celem będzie wsparcie przedsiębiorców w produkcji API, półproduktów i gotowych form leków.
- Podczas pierwszych 100 dni prezydencji chcemy przedstawić założenia do dokumentu Akt o Lekach Krytycznych – Critical Medicines Act. Ta ustawa ma wzmocnić zdolność produkcyjną, zabezpieczyć w krytyczne substancje czynne i wesprzeć produkcję leków w Unii Europejskiej – żeby zadbać o faktyczne bezpieczeństwo pacjentów
– mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Wsparcie musi być oparte na mechanizmie sprawiedliwego podziału (każde państwo, bez względu na wielkość rynku, powinno otrzymać pomoc na takim samym poziomie) bądź specyficznej sytuacji danego państwa.
Unia Europejska zmaga się z poważnymi niedoborami leków, a dostęp do kluczowych produktów, takich jak antybiotyki, insulina, środki przeciwbólowe i inne, jest coraz trudniejszy. Wydarzenia z ostatnich miesięcy pogłębiły problemy związane z brakami leków w całej Europie. W odpowiedzi na tę sytuację Komisja Europejska zaproponuje ustawę o lekach krytycznych (Critical Medicines Act). Ma ona zmniejszyć zależności UE od krajów trzecich w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API) niezbędnych do ich wytwarzania.
20-21 marca, Kraków
Konferencja poświęcona tematowi zastosowań sztucznej inteligencji w nauce
24-25 marca, Warszawa
Nieformalne spotkanie ministrów zdrowia
7 – 8 kwietnia, Kraków
Konferencja „Promocja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w dobie rozwoju technologii cyfrowych – wymiana doświadczeń”.
Spotkanie dotyczyć będzie wyzwań w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Europie. Tematem pierwszego dnia konferencji będzie promocja zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w dobie rozwoju technologii cyfrowych. Uczestnicy będą mieli okazję wymienić się doświadczeniami dotyczącymi skutecznej profilaktyki oraz strategii i narzędzi wdrażanych w krajach UE, które wspierają dzieci i młodzież w obliczu zagrożeń związanych z rosnącą obecnością technologii cyfrowych w ich codziennym życiu.
11 kwietnia, Warszawa
Konferencja pt. „Włączenie społeczne i niezależne życie osób z niepełnosprawnościami w Unii Europejskiej”
Podczas spotkania eksperci poruszą kwestie takie jak:
- wsparcie niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami,
- włączenie społeczne,
- inkluzyjność polityk społecznych oraz zapobiegania dyskryminacji.
Tematyczne bloki dyskusyjne będą skupiać się na dwóch głównych zagadnieniach: zwiększaniu świadomości społecznej na temat życia osób z niepełnosprawnościami oraz wyzwaniach, z którymi mierzy się ta grupa. Wśród poruszanych tematów znajdą się kwestie związane z rynkiem pracy i zatrudnieniem, budowaniem wizerunku, dostępnością oraz niezależnym życiem.
15 – 16 maja, Kraków
Badania i innowacje dla zdrowia i jakości życia – jak wykorzystać wzrost nowych możliwości.