NFZ nie ma planu finansowego na 2025 rok. Liczba pacjentów rośnie
Warunkiem wznowienia przyjęć jest spotkanie przedstawicieli Związku z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną oraz rozpoczęcie prac nad wdrożeniem nowego modelu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych realizowanych w ramach zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.
Ministerstwo zdrowia przeprosiło. Na tym się skończyło
Nowy model świadczenia został opracowany w 2023 roku przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) przy współpracy z przedstawicielami OZŚWM, towarzystw naukowych tj. Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, środowisk lekarskich oraz pacjenckich.
Kompleksowy projekt nowego modelu świadczenia zakłada m. in. wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak telemonitoring i teleopieka. Te innowacyjne narzędzia nie tylko poprawią jakość opieki, ale także obniżą jej koszty, pozwalając lepiej zagospodarować kadrę medyczną niezbędną do realizowania przedmiotowego świadczenia.
Pomimo obiecujących wyników pilotażu przeprowadzonego przez dwóch świadczeniodawców projekt wciąż zalega w resorcie zdrowia i czeka na realizację.
28 sierpnia ubiegłego roku na spotkaniu z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Jerzym Szafranowiczem, przedstawiciele Związku otrzymali zapewnienie uruchomienia prac nad wdrożeniem nowego modelu świadczenia. Z nieznanych przyczyn prace nad wdrożeniem nowego modelu świadczenia nie zostały zainicjowane. Dopiero 13 marca Związek otrzymał pismo z Ministerstwa Zdrowia z przeprosinami za zwłokę, informujące jednocześnie o gotowości wznowienia prac nad wdrożeniem nowego modelu. Niestety, do dnia dzisiejszego przedmiotowe prace nie zostały uruchomione.
NFZ nie może dokonać żadnych zmian
14 kwietnia Związek otrzymał pismo od prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka, który poinformował, że brak planu finansowego na 2025 r. uniemożliwia Funduszowi dokonywanie jakichkolwiek zmian i korekt w planach rzeczowo – finansowych w celu dostosowania ich do rzeczywistej liczby pacjentów kwalifikowanych przez szpitale do wentylacji domowej. Tymczasem liczba pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej w warunkach domowych przekroczyła już 14 000 osób i stale rośnie. Dzisiaj już ponad 3 000 pacjentów w przedmiotowym świadczeniu, mimo wskazań medycznych, nie jest objętych kontraktami zawieranymi przez wojewódzkie oddziały NFZ.
W związku z powyższymi zdarzeniami członkowie Związku postanowili wstrzymać z dniem 12 maja przyjęcia nowych, dorosłych pacjentów kwalifikowanych przez szpitale do wentylacji mechanicznej domowej. Decyzja o wstrzymaniu będzie obowiązywać do dnia spotkania z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną.