Dzień żałoby i czarny marsz milczenia. Po zabójstwie lekarza w Krakowie
28 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło do zabójstwa doktora Tomasza Soleckiego przez pacjenta. 6 maja został ogłoszony dniem żałoby.
Sprzeciw przeciw agresji
O godzinie 12.00 odbędzie się ogólnopolski protest przeciw nienawiści. – Zachęcamy każdego medyka do wyjścia przed miejsce pracy, aby zapalić znicz, odbyć minutę ciszy lub w przemowach wyrazić sprzeciw wobec agresji. Do wszystkich dyrektorów placówek skierowano apel o przejście na godzinę w dyżurowy tryb pracy – podkreślają medycy.
10 maja ulicami Warszawy przejdzie czarny marsz milczenia medyków. Wyruszą o godz. 13.00. Medycy z całej Polski w czarnych strojach przemaszerują od Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya pod gmach Ministerstwa Zdrowia przy ul Miodowej. – Tymi działaniami chcemy nie tylko oddać hołd zmarłemu koledze, ale również wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich form agresji przeciwko personelowi medycznemu – zaznaczają medycy. – Chodźcie z nami w naszym marszu. Nie dajmy się nienawiści – zaznaczają.
Tragedia wstrząsnęła całą Polską
Do tragedii doszło 28 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie: dr Tomasz Solecki, lekarz ortopeda przyjmujący pacjentów, został zamordowany ciosami zadanymi nożem. Mimo udzielonej pomocy i przeprowadzanej natychmiastowej operacji lekarz zmarł. Tragedia wstrząsnęła środowiskami medycznymi: to kolejny akt przemocy i agresji wobec medyków. Wyrazy smutku, oburzenia, niezgody płyną ze wszystkich środowisk medycznych, jak również środowisk pacjentów.
Okoliczności śmierci lekarza połączyły wszystkich w sprzeciwie przeciw agresji.
– Na miejscu doktora Soleckiego każdego dnia może być ktokolwiek z grona lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszek. Pracownicy ochrony zdrowia coraz częściej stają się bowiem obiektem napaści, tej werbalnej i tej fizycznej. (…) Jeżeli mamy nadal funkcjonować jako cywilizowane społeczeństwo, trzeba przerwać tę nakręcającą się spiralę agresji. Napaść na przedstawiciela zawodu medycznego, niezależnie od miejsca wykonywanej pracy, musi być traktowana z całą surowością prawa (...)
– czytamy w apelu, który skierowany został do wszystkich pracowników ochrony zdrowia i środowisk akademickich. Podpisali go: prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum, mgr Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prof. dr hab. Piotr Jedynak, rektor UJ, dr Robert Stępień, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie i dr Mariusz Janikowski, sekretarz ORL w Krakowie. Apelują do parlamentarzystów i prezydenta RP o stosowne zmiany w prawie, które zwiększą ochronę medyków stających się często obiektem urojonych oskarżeń i pomówień. Do uczestników debat publicznych, w szczególności do polityków, apelują o zaprzestanie eskalowania (często celowego) emocji. „Werbalna, emocjonalna agresja trafiająca z mediów do społeczeństwa czyni ogromne szkody, a docierając do jednostek podatnych do generowania niezdrowych emocji i fizycznej agresji niesie zagrożenia dla nas wszystkich. Czas z tym skończyć dla dobra i bezpieczeństwa nas wszystkich”