Europejska strategia walki z rakiem w Polsce. Startuje National Cancer Mission Hub
W Warszawie trwają Cancer Mission Fair (Targi Misji Rak) – wydarzenie jednoczące europejskie środowiska w walce z chorobami nowotworowymi. Ich inauguracja zorganizowana została przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB), we współpracy z projektem ECHoS („Establishing of Cancer Mission Hubs: Networks and Synergies”) oraz Komisją Europejską, realizującą Misję UE ds. Raka. Wydarzenie zbiega się z doroczną Warszawską Konferencją Onkologiczną. Stanowi też moment oficjalnego uruchomienia pierwszego w Europie National Cancer Mission HUB/NCMH – przełomowego etapu w realizacji jednej z kuczowych inicjatyw europejskiej polityki zdrowotnej.
W Polsce wskaźniki umieralności na raka przekraczają średnią unijną
– Obciążenie nowotworami nie rozkłada się równomiernie w Europie. W Polsce wskaźniki umieralności na raka przekraczają średnią unijną. Dlatego z ogromnym uznaniem przyjmujemy utworzenie tu pierwszego National Cancer Mission HUB – pionierskiej instytucji, która przyczyni się do poprawy profilaktyki, diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentami w całej Europie – powiedziała Joanna Drake, zastępczyni Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej.
Polski Hub to pierwszy z całej planowanej sieci National Cancer Mission Hubs, które będą działać w krajach członkowskich UE, współpracując ze sobą i ujednolicając standardy walki z rakiem na poziomie europejskim.
Uruchomienie pierwszego National Cancer Mission HUB w Polsce to przełomowy moment we wdrażaniu Misji UE w zakresie onkologii. Inicjatywa stanowi istotny krok w realizacji Misji UE ds. Walki z Rakiem (Mission on Cancer), prowadzonej w ramach programu badań naukowych i innowacji Horyzont Europa.
Polski Hub to przestrzeń, która ma inspirować i integrować działania – od profilaktyki i edukacji, przez innowacje w diagnostyce i leczeniu, aż po organizację systemu opieki. To także narzędzie, dzięki któremu Polska będzie coraz aktywniej współtworzyć europejską politykę onkologiczną, nie tylko wdrażając efektywne rozwiązania, ale także dzieląc się własnymi doświadczeniami i dobrymi praktykami z partnerami.
Będzie wspierać, integrować i wzmacniać
– Z dumą uruchamiamy pierwszy Hub i – właśnie tu, w Polsce, w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. To wyraz zaufania, ale i zobowiązanie do dalszego budowania mostów pomiędzy polityką zdrowotną, badaniami naukowymi a rzeczywistymi potrzebami pacjentów. Hub nie zastępuje istniejących instytucji – ma je wspierać, integrować i wzmacniać, by wspólnie działały skuteczniej: od profilaktyki, przez diagnostykę, aż po opiekę i innowacje. Wierzę, że Hub stanie się siłą napędową dla mądrej współpracy w całej Europie – dla lepszej onkologii – podkreśliła prof. Beata Jagielska, Dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Polski HUB to istotny etap realizacji projektu ECHoS. – Jest czymś znacznie więcej niż tylko projektem. W Polsce staje się przestrzenią współpracy, zaufania i wspólnej odpowiedzialności za przyszłość onkologii. Jako osoba koordynująca jego rozwój, mam nadzieję, że dzięki partnerstwu z zaangażowanymi instytucjami i środowiskami, stworzymy nową jakość w polskiej i europejskiej onkologii, z poszanowaniem krajowych realiów. Naszą misją jest łączenie inicjatyw, wzmacnianie głosu pacjentów, integracja wyników badań i wspieranie dyskusji nad strategią walki z rakiem – zarówno w nauce, jak i w praktyce klinicznej. Razem – w Polsce i w Europie – możemy więcej – zapewniła prof. Iwona Ługowska, Kierownik Polish Cancer Mission HUB.
Jak podkreślił prof. Piotr Rutkowski, polska onkologia potrzebuje zarówno silnej, spójnej strategii krajowej, jak i aktywnego uczestnictwa w inicjatywach europejskich. Polski HUB to inicjatywa, która wzmacnia Krajową Strategię Onkologiczną poprzez wspieranie wymiany wiedzy, wdrażanie najlepszych praktyk oraz budowanie mostów między nauką, polityką zdrowotną a praktyką kliniczną. – Jako koordynator Krajowej Strategii z zainteresowaniem obserwuję rozwój HUBu jako przestrzeni współpracy i integracji – nie konkurencji. Tylko w ten sposób możemy skutecznie reagować na dynamiczne wyzwania – od diagnostyki po najnowocześniejsze terapie – dodał prof. Piotr Rutkowski.
Projekt ECHoS – Budowanie National Cancer Mission Hubs
ECHoS to projekt realizowany w ramach Misji Rak UE, której celem jest utworzenie w każdym państwie członkowskim i kraju stowarzyszonym Cancer Mission Hub. Huby będą działały na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, angażując kluczowych interesariuszy – od instytucji po obywateli – w dialogi i działania związane z polityką onkologiczną.
Projekt ECHoS realizuje cztery główne cele:
- stworzenie Hubu w każdym państwie członkowskim i kraju stowarzyszonym UE;
- utworzenie sieci wsparcia dla rozwoju Misji Rak w całej Europie;
- budowanie synergii z innymi inicjatywami i programami europejskimi w celu lepszego wykorzystania dostępnych środków, zwiększenia skuteczności i przyspieszenia wdrażania priorytetów Misji;
- stworzenie podstaw pod europejską sieć Hubów, w tym opracowanie modelu operacyjnego i ram zapewniających ciągłość działania.
Konsorcjum ECHoS tworzy 61 organizacji z 30 krajów.