Ważne zmiany w przychodniach od 24 sierpnia. Nowe zasady rejestracji
Ministerstwo Zdrowia od dawna zapowiadało, że cyfryzacja jest jednym z priorytetów resortu. Jej elementem jest m.in. elektroniczna rejestracja do poradni i przychodni.
–To jest jeden ze środków do celu, jakim jest skrócenie kolejek — zapowiadała wiosną minister zdrowia Izabela Leszczyna. — E-rejestracja jest ważna po to, żebyśmy mogli się zapisać, sensownie odwoływać wizyty, na które nie możemy się zgłosić, żeby koordynatorzy pilnowali, by w systemie nie było niewykorzystanych okienek – mówiła na antenie radiowej Trójki.
Pierwotnie nowy system miał wystartować 1 czerwca. Resort jednak przesunął uruchomienie o kilka tygodni.
Centralna e-rejestracja od 24 sierpnia
Ostatecznie pilotażowy program centralnej e-rejestracji rusza 24 sierpnia Zgodnie z informacjami zawartymi w Dzienniku Ustaw ma potrwać do 31 października przyszłego roku. Na razie liczba usług, na które będzie się można zapisać w elektronicznej rejestracji, będzie ograniczona.
Dzięki e-rejestracji będzie się można zapisać:
- do kardiologa;
- na badania profilaktyczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy (mammografia i cytologia);
- na badania profilaktyczne w ramach programu profilaktyki raka piersi.
System pozwoli pacjentom na wybranie dostępnego terminu w dowolnej placówce biorącej udział w programie, zmianę terminu wizyty lub jej odwołanie, a w niektórych przypadkach także wybór konkretnego pracownika medycznego.
Centralna e-rejestracja – jak można się zapisać?
Pacjenci będą mogli zapisać się do lekarza lub na badania na kilka sposobów:
- poprzez Internetowe Konta Pacjenta;
- bezpośrednio w placówce biorącej udział w pilotażu – osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej;
- w dowolnym punkcie medycznym, o ile oferuje taką możliwość.