Umiejętności fizjoterapeutów nie są wykorzystywane
W panelu dyskusyjnym wzięli udział: dr hab. Anna Brzęk, dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, dr Renata Rautszko, dr hab. Sebastian Rutkowski oraz wiceminister zdrowia dr Jerzy Szafranowicz.
Pacjenci borykają się z kolejkami
Eksperci podzielili się swoimi opiniami na temat przyszłości fizjoterapii m. in. w zakresie nowoczesnych metod, potrzeb społecznych, specjalizacji, nowinek technologicznych i kontekstu demograficznego. Przyznali, że bardzo ważny jest dostęp pacjentów do fizjoterapii. – W dużej mierze liczę na ogromny postęp w zakresie przeciwdziałania różnym chorobom, wczesnego wykrywania, sprawnej diagnostyki, żeby te efekty leczenia były szybkie i na wysokim poziomie. To jest na pewno bardzo ważne, żeby rodzice dzieci nie musieli się borykać np. z kolejkami – podkreśliła dr hab. Anna Brzęk. – Fizjoterapeuta jest osobą kompetentną, która może diagnozować, określać, sprawdzać, więc przede wszystkim przełożenie obowiązków na tę grupę zawodową jest na pewno bardzo ważne w przyszłości.
W stomatologii, w uroginekologii, w neurologii
Fizjoterapia rozwija się bardzo dynamicznie i – jak zauważają eksperci – w przyszłości będzie rozwijać się równie intensywnie, w różnych dziedzinach medycyny. Tak jak teraz bardzo popularna jest fizjoterapia w stomatologii, fizjoterapia w uroginekologii, myślę, że kolejnym krokiem będzie zwiększenie roli fizjoterapii w terapii funkcji poznawczych. W przyszłości coraz większe znaczenie w nowoczesnej fizjoterapii przypisuje się nowinkom technologicznym oraz wirtualnej rzeczywistości np. w neurologii. Jednak to fizjoterapeuta będzie nadal kluczowym “elementem” procesu terapeutycznego. Ważne jest indywidualne podejście. Musimy brać pod uwagę zarówno stan fizyczny pacjenta, ale też i psychoemocjonalny – zwróciła uwagę dr Renata Rautszko. Podkreśliła, że fizjoprofilaktyka – aktualnie już bardzo doceniana – będzie dalej się rozwijała, we wszystkich obszarach życia. Dziś wiele firm współpracuje obecnie z fizjoterapeutami i dba o swoich pracowników, aby zapobiegać zespołom bólowym kręgosłupa.
Dr Renata Rautszko podkreśliła znaczenie skoordynowanej opieki, odnosząc się do sytuacji pacjenta chorego na stwardnienie rozsiane. – Aktualnie jest wiele ośrodków prowadzących programy lekowe dla osób z SM, ale brakuje powszechności w zakresie dostępu do kompleksowej rehabilitacji, w której istotną rolę odgrywa fizjoterapia, ale też konsultacje z psychologiem, dietetykiem, z logopedą, neurologopedą. Idealna przyszłość dla tej grupy pacjentów to ośrodki, w których pacjent jest prowadzony właśnie w ten sposób.
Wiceminister zdrowia o „domówkach”
Wiceminister dr Jerzy Szafranowicz określił obszary, w których jego zdaniem najszybciej mogłyby zostać wprowadzone zmiany. – Proponuję współpracę w dwóch tematach: wymagania funduszowe co do poszczególnych oddziałów i koordynowana opieka po endoprotezoplastyce. Pytany o inwestycje w fizjoterapię wiceminister poruszył aspekt finansowy tzw. domówek. Przedstawił motywacje organizatorów systemu ochrony zdrowia co do zmian w tym zakresie.
Skuteczna walka z otyłością
Rozmawiano również o przyszłości fizjoterapii. Dr hab. Anna Brzęk zwróciła uwagę na profilaktykę. – Postawiłabym także na walkę z otyłością, potrzebę aktywizacji dzieci, bo w chorobie otyłościowej, tym narastającym problemie zdrowotnym u dzieci, nie chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby zgubić zbędne kilogramy. Nie na tym polega skuteczny proces leczenia otyłości. Tu jest potrzebny interdyscyplinarny zespół współpracujący na bardzo wysokim poziomie przenikania się wiedzy, kompetencji oraz zadań. W kontekście sytuacji demograficznej, jeżeli nie zainwestujemy w społeczeństwo teraz – w sposób taki, żeby ono mogło w przyszłości być zdrowym starzejącym społeczeństwem – to nakłady pracy oraz finansowe będą zdecydowanie większe.
Sztuczna inteligencja, lepsza jakość życia
Dr hab. Sebastian Rutkowski poruszył wątek sztucznej inteligencji w fizjoterapii. – Możemy i powinniśmy wykorzystywać dostęp do technologii, aby też dawać lepszą jakość życia naszym pacjentom.
– Należy uświadamiać społeczeństwu rolę i znaczenie fizjoterapii. To, kim jest fizjoterapeuta, jakie ma możliwości, jaka jest jego rola w interdyscyplinarnym zespole opieki zdrowotnej (…) My będziemy mogli wtedy zdecydowanie bardziej pomagać – wskazał dr hab. Sebastian Rutkowski.
Zmniejszyć kolejki do specjalistów
Dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz – Kuźmicka poruszyła kwestie nowoczesnych technologii, ale też kompetencji fizjoterapeutów. – Moim zdaniem w Polsce wybitni fizjoterapeuci, naprawdę wybitni fizjoterapeuci, o bardzo dobrym wykształceniu nie są „wykorzystywani” w systemie ochrony zdrowia. My mamy bardzo duże uprawnienia – zapewnia nam to ustawa o zawodzie fizjoterapeuty oraz kształcenie specjalizacyjne. Natomiast nie mamy aktów wykonawczych. Nie możemy w pełni korzystać z naszego wykształcenia i pomagać pacjentom. A moglibyśmy odciążyć innych specjalistów. Zmniejszyć finansowanie. Zmniejszyć kolejki do odpowiednich specjalistów. (…) To jest bardzo duży problem. Środowisko zaczyna się tego domagać.
Polska Szkoła Fizjoterapii
Przełomowym projektem dla zawodu i pacjentów ma być „Polska Szkoła Fizjoterapii”. Jego założenia i cele przedstawiła podczas konferencji prasowej wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów dr hab. Elżbieta Skorupska. – Zaczynamy minimum dziesięcioletni projekt. “Polska Szkoła Fizjoterapii” ma spełniać potrzeby akademików, ma spełniać potrzeby profesorów, którzy będą uczyć młode pokolenie, ale ma również spełniać potrzeby osób praktykujących, a tak naprawdę ma stanowić odpowiedź na potrzeby naszych pacjentów – powiedziała dr hab. Elżbieta Skorupska.
Konferencja oraz dyskusja zorganizowane zostały w ramach obchodów Światowego Dnia Fizjoterapii. Z tej okazji prezes KRF dr Tomasz Dybek złożył życzenia wszystkim fizjoterapeutom.