Minister zdrowia: wszystkie przychodnie działają
Minister zdrowia Izabela Leszczyna na ostatnim posiedzeniu rządu informowała o sytuacji związanej z systemem ochrony zdrowia na terenach powodziowych.
Przychodnie na zalanych terenach
– Wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej działają, co jest możliwe dzięki wprowadzeniu nowych elastycznych rozwiązań. Jeśli przychodnia została zalana lub podtopiona, to udzielanie świadczeń medycznych jest możliwe także w innym miejscu, a nawet w ograniczonym czasie, bo lekarz czy pielęgniarka mogą aktualnie pracować przy remontowaniu swojego domu – mówiła minister zdrowia.
– Pacjent na terenach powodziowych może zwrócić się o pomoc do każdego lekarza, nawet takiego, który nie ma podpisanej umowy z NFZ, a NFZ i tak zapłaci za poradę, ponieważ wprowadziliśmy na tych terenach możliwość zawierania umów z lekarzami poza standardowym trybem konkursowym – wyjaśniała.
Minister dodała też, że na zalanych terenach nie będzie wymagane skierowanie do psychologa. Zaznaczyła, że jest 20 ośrodków na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, gdzie udzielana jest pomoc psychologiczna. Działają także trzy infolinie.
Uzdrowiska
W sprawie leczenia uzdrowiskowego Leszczyna poinformowała, że na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie działa 12 uzdrowisk. Wyłączone są tylko dwa w Lądku-Zdroju.
– Kuracjusze, którzy otrzymali skierowania do nieczynnych uzdrowisk, będą mogli je wykorzystać w innych ośrodkach, w ciągu 12 miesięcy – powiedziała minister Leszczyna.
– Podobnie w przypadku osób, które mają skierowanie do sanatorium, a które pochodzą z terenów dotkniętych powodzią i nie mogą teraz z tego skorzystać. Te osoby także będą miały 12 miesięcy na wykorzystanie skierowania – zapowiedziała.
Szczepienia przeciwko tężcowi
Minister zdrowia poinformowała także o programie szczepień przeciwko tężcowi na terenach powodziowych.
– Coraz więcej mieszkańców interesuje się szczepieniami, to bardzo dobrze. Szczepić może każda przychodnia, poradnia podstawowej opieki zdrowotnej (sanepid dostarcza szczepionki), poza tym są dodatkowe punkty szczepień – w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Lądku-Zdroju, a także w szpitalach w Kłodzku oraz w przychodni w Stroniu Śląskim – to Dolny Śląsk – wymieniała.
Z kolei w woj. opolskim, oprócz wszystkich POZów, dodatkowe punkty szczepień działają w ZOZ w Nysie, w Głuchołazach, Brzegu, Prudniku oraz Lewinie Brzeskim, gdzie punkt szczepień uruchomiło PZU Zdrowie.
Usuwanie zanieczyszczeń
Dodała także, że rozwija się faza dezynfekcji pomieszczeń i budynków, które zostały zalane przez powódź i są osuszane.
– Lokalne sanepidy funkcjonują w trybie 24-godzinnym, zapewniamy środki dezynfekcyjne dla wszystkich, którzy się zgłoszą. Z ponad 100 zalanych wodociągów, nadal nieczynnych albo takich, z których woda nadaje się do użycia wyłącznie po przegotowaniu, zanim będzie zdatna do picia, jest 75. Miejscowa ludność jest na bieżąco informowana o sytuacji na danym terenie – mówiła minister.