Kolejna dobra wiadomość dla kobiet z rakiem piersi. Lek zmniejsza ryzyko nawrotu
Rak piersi jest nowotworem najczęściej wykrywanym u kobiet. Około 70% przypadków raka piersi jest wykrywanych we wczesnych stadiach. Mimo dotychczasowych opcji terapeutycznych pacjenci we wczesnym, tj. II i III stopniu zaawansowania HR+/HER2- raka piersi pacjenci są nadal obarczeni ryzykiem nawrotu nawet w odległej przyszłości, a choroba często ma wtedy postać zaawansowanego nowotworu.
W tym kontekście bardzo pozytywna jest decyzja Komisji Europejskiej o dopuszczeniu do stosowania w szerokiej populacji pacjentów z wczesnym rakiem piersi o wysokim ryzyku nawrotu rybocyklibu. Lek może być stosowany w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy w leczeniu adiuwantowym u pacjentek z rozpoznaniem wczesnego raka piersi HR+ i HER2-, obarczonych wysokim ryzykiem nawrotu.
Decyzja o rejestracji opiera się na danych z badania fazy III NATALEE. Wykazano w nim, że stosowanie rybocyklibu w skojarzeniu z adiuwantową hormonoterapią pozwala uzyskać klinicznie istotne korzyści w zakresie przeżycia wolnego od choroby inwazyjnej u pacjentów we wczesnym, II lub III stopniu zaawansowania HR+/HER2- raka piersi we wszystkich podgrupach. Dzięki rejestracji tak szerokiego wskazania niemal dwa razy więcej pacjentów z wczesnym rakiem piersi może kwalifikować się do leczenia rybocyklibem, które zmniejsza ryzyko nawrotu.
– Rejestracja rybocyklibu w leczeniu uzupełniającym luminalnego HER2-ujemnego raka piersi to ważna zmiana, ponieważ dodanie tego leku do standardowej hormonoterapii zmniejsza ryzyko nawrotu choroby, które u tych pacjentek może wystąpić nawet po 10 lub więcej latach od rozpoznania.
Co istotne, rybocyklib zwiększa szansę na uniknięcie nawrotu w szerokiej populacji pacjentek, również u tych którzy nie mają przerzutów w węzłach chłonnych, ale mają inne czynniki ryzyka – mówi dr n. med. Roman Dubiański, onkolog kliniczny z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.
Ta wiadomość następiła krótko po decyzji amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o dopuszczeniu do stosowania rybocyklibu u pacjentów z wczesnym rakiem piersi oraz po wydaniu przez NCCN wytycznych (NCCN Guidelines®), w których zaleca się stosowanie rybocyklibu jako preferowanego leku kategorii 1 w leczeniu adiuwantowym raka piersi. Rybocyklib uzyskał też najwyższą ocenę (A) w skali wielkości korzyści klinicznych Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej ESMO (ESMO-Magnitude of Clinical Benefit Scale) dla wczesnego raka piersi.
Na całym świecie analizowane są przez odpowiednie agencje wnioski o rejestrację rybocyklibu w tym wskazaniu.