Nowoczesne leczenie niezależnie od miejsca zamieszkania. Powstaną kolejne CWBK
Prezes Agencji Badań Medycznych prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler zatwierdził listę rankingową zawierającą wyniki konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK) w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wszystkie województwa w kraju będą mieć swoje Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Rozwój nauki i badań klinicznych
Nabór trwał od 18 lipca do 30 września. W ramach konkursu złożonych zostało 16 wniosków o objęcie wsparciem przedsięwzięcia. Po przeprowadzeniu ocen: formalnej oraz merytorycznej rekomendację do dofinansowania otrzymało 10 projektów, na łączną kwotę 162 675 628,52 zł.
W ramach IV edycji konkursu udało wypełnić się wszystkie białe plamy na terenie Polski – już wkrótce nowoczesne Centra Badań Klinicznych powstaną w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim oraz podkarpackim. Włączone zostaną do Polskiej Sieci Badań Klinicznych. W całej Polsce będą łącznie 33 placówki.
Centra Wsparcia Badań Klinicznych zwiększą szanse pacjentów na udział w innowacyjnych terapiach, niezależnie od miejsca zamieszkania. Pozwoli to na wykorzystanie i wsparcie potencjału utworzonych ośrodków, rozwój nauki i badań klinicznych we wszystkich regionach kraju.
Misią Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest zapewnienie dostępu potrzebującym pacjentom do nowoczesnych form leczenia, poprawy stanu zdrowia i jakości życia chorych z zachowaniem najwyższych światowych standardów bezpieczeństwa. Dzięki utworzeniu Centrów Wsparcia Badań Klinicznych polscy pacjenci zyskają szansę na udział w dużych międzynarodowych badań klinicznych oraz dostęp do najbardziej innowacyjnych terapii.
Szansa na powrót do zdrowia
Realizacja konkursu stanowi kontynuację działań Agencji Badań Medycznych w zakresie tworzenia i rozwoju Centrów Wsparcia Badań Klinicznych. Głównym założeniem konkursu, podobnie jak w przypadku trzech poprzednich finansowanych ze środków krajowych, jest utworzenie nowych, wyspecjalizowanych CWBK w celu wykorzystania potencjału, jaki tkwi w publicznych podmiotach polskich realizujących badania kliniczne, a także stworzenie korzystnych warunków do inicjowania niekomercyjnych badań klinicznych przez polskich badaczy.
Efektem dotychczasowych doświadczeń i działalności powstałych do tej pory CWBK jest wzrost liczby realizowanych badań klinicznych w Polsce. Dzięki tej inicjatywie i istnieniu wyspecjalizowanych podmiotów realizujących badania kliniczne polscy pacjenci zyskają dostęp do nowoczesnych terapii, które dają im szansę na zatrzymanie postępu choroby, a nierzadko – powrót do zdrowia.