Konferencja „Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji” była okazją do podsumowania pięcioletniej działalności ABM. – Od momentu powstania Agencji Badań Medycznych, rynek badań klinicznych w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję – nasze działania umożliwiły realizację wielu innowacyjnych projektów, które nie tylko wspierają rozwój nauki, ale także bezpośrednio przekładają się na zdrowie i życie pacjentów – powiedział prof. dr hab. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych. – Wspólnie budujemy nowoczesną infrastrukturę badawczą, która daje nam mocne podstawy do dalszego rozwoju polskiej medycyny.
Wyzwania i perspektywy rozwoju
Konferencja zgromadziła liderów badań, ekspertów oraz decydentów, którzy dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach, potrzebach i perspektywach rozwoju sektora badań medycznych w Polsce. Mówiono o najnowszych osiągnięciach w badaniach nad chorobami przewlekłymi, w tym terapiach dla pacjentów z cukrzycą typu 2. Uczestnicy zapoznali się także z wynikami badań nad innowacyjnymi terapiami oraz planami na przyszłość, które mają przyczynić się do jeszcze większego rozwoju polskiej medycyny i poprawy jakości życia pacjentów.
Krajowe Centrum Bioetyki zaprezentowało nowe standardy etyczne, które wspierają przejrzystość i odpowiedzialność w prowadzeniu badań klinicznych. Kolejny panel poświęcono Krajowemu Planowi Odbudowy. Przedstawiono inicjatywy ABM dotyczące inwestowania środków europejskich w rozwój ekosystemu badań klinicznych oraz potencjału badawczo-rozwojowego w Polsce. Odbyła się również dyskusja na temat wzmacniania kompetencji polskich kadr medycznych i przygotowania ich do dynamicznie rozwijającego się rynku naukowego na przykładzie programu Polish Clinical Scholars Research Training.
Mówiąc o konkursach rozstrzygniętych w 2024 roku, prezes ABM wspomniał m. in. o konkursie komercyjnym dotyczącym medycyny pola walki i medycyny ratunkowej.
- Mamy nadzieję, że w tych niespokojnych czasach część z tych pomysłów znajdzie zastosowanie. Być może zostaną one zakupione przez przemysł czy Ministerstwo Obrony, może staną się po prostu polskim towarem eksportowym. Są tam różnego rodzaju rozwiązania, które mogą się przydać w warunkach nietypowych. Takich, których – mamy nadzieję – nie będziemy musieli w Polsce testować
– podkreślił.
Dostęp do innowacyjnych terapii, wsparcie dla naukowców
Jeśli chodzi o niekomercyjne badania kliniczne w trakcie rozpatrywania są projekty dotyczące kardiologii, chorób rzadkich, chorób zakaźnych i neurologii.
– Mamy nadzieję, że dzięki nim pacjenci z tych grup, które czasami przez komercyjne badania kliniczne są pomijane, uzyskają szansę na dobre leczenie, na dostęp do innowacyjnych terapii i po prostu lepsze, zdrowsze życie
– powiedział prof. dr hab. Wojciech Fendler.
Agencja Badań Medycznych zamierza stawiać na liderów nauki nowego pokolenia. – Tych, którzy będą w stanie pokazać, że Polska to nie jest tylko miejsce, gdzie można realizować badania kliniczne, ale to jest miejsce, gdzie można badania kliniczne tworzyć, można je uruchamiać, można je prowadzić i kierować nimi na światowym poziomie, a ich wyniki będą znajdowały się na łamach wiodących periodyków naukowych – dodał prezes ABM. – Mamy czym się pochwalić i mamy z czego być dumni. Dzięki temu, w jaki sposób to finansowanie zostało przygotowane, zapewnione, w jaki sposób agencja funkcjonuje, polscy badacze mają rzeczywiście olbrzymią szansę, żeby dołączyć światowej awangardy.