Poważne zagrożenie dla seniorów. Czekają na zniesienie tych barier
Choroby zakaźne przebiegają u seniorów ciężej i powodują więcej powikłań niż u osób młodszych. Edukacja zdrowotna i profilaktyka będą jednym z kluczowych tematów Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Polski Senat też uznał te kwestie za priorytetowe na rok 2025.
Wielochorobowość dotyka prawie 70 proc. osób w wieku 60–65 lat oraz 90 proc. w wieku 80–90 lat. Osoby powyżej 75. roku życia mają pięć i więcej chorób przewlekłych.
– Polskie społeczeństwo charakteryzuje się wysoką chorobowością, w porównaniu z innymi krajami Europy. Polacy chorują przede wszystkim na choroby układu krążenia, schorzenia układu oddechowego, cukrzycę, zaburzenia lipidowe, choroby nerek, chorobę zwyrodnieniową stawów i wiele innych
– mówi prof. Tomasz Targowski, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii, kierownik Kliniki Geriatrii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Jeśli wskaźniki demograficzne połączymy z problemem wielochorobowości, to od razu stanie się widoczne, że walka o zdrowie seniorów będzie stanowić rosnące obciążenie systemu ochrony zdrowia. Z tego względu ważne jest mocne postawienie na profilaktykę, której jednym z elementów są szczepienia ochronne.
Bariery w dostępie do szczepień
Seniorzy wskazują jednak na bariery, jeśli chodzi o dostępność immunizacji, które należałoby zlikwidować. Są nimi np. trudności logistyczne (konieczność wizyty u lekarza, otrzymania recepty, zakupienia szczepionki i powtórnej wizyty w przychodni), a także kwestie finansowe.
Możliwość bezpłatnego zaszczepienia się seniorów przeciw COVID-19, grypie i pneumokokom, jak również 50-proc. refundacja szczepionki przeciw półpaścowi to krok w dobrym kierunku. Jednak np. 50 proc. kosztu szczepienia przeciw półpaścowi nadal stanowi barierę nie do przejścia dla osób, które utrzymują się z emerytury. Stąd postulaty o umieszczenie tej szczepionki na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów. W kalendarzu dla osób starszych są również szczepienia zalecane, a nierefundowane (np. przeciw krztuścowi, WZW typu B czy przeciw RSV). Eksperci zwracają uwagę, że te choroby również mogą stanowić poważne zagrożenie dla seniorów.
Zarówno środowiska ekspertów systemu ochrony zdrowia oraz lekarskie, jak i pacjenckie liczą, że 2025 (rok edukacji zdrowotnej i profilaktyki) przyniesie przełom, jeśli chodzi o zniesienie barier w dostępie do szczepień, szczególnie dla osób starszych i z chorobami współistniejącymi.