Prof. Jankowski: Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych
– Świąteczny czas spędzamy przy stole, częstując się i próbując najróżniejszych potraw. Należy to jednak czynić z umiarem. Ważne jest również to, żeby nie nadużywać alkoholu, bo zdarza się, że święta sprowadzają się w części przypadków do nadużywania alkoholu. Należy tego unikać, żeby w dobrej formie przetrwać ten świąteczny czas – mówi prof. Piotr Jankowski.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Jeśli obiektywnie popatrzymy, to tradycyjne potrawy świąteczne nie są zupełnie zdrowe. Gdybyśmy wszyscy żywili się tak przez cały rok, na pewno u wielu z nas wystąpiłyby najróżniejsze schorzenia – zarówno układu krążenia, jak i układu pokarmowego, moczowego, oddechowego i nerwowego
– zauważa profesor. – Natomiast ponieważ wielu z nas takie potrawy jada tylko w tym okresie świąteczno-noworocznym, pewnie ich szkodliwość jest nieco mniejsza. Pod warunkiem, że spożywamy je z umiarem, w umiarkowanych ilościach.
Dobrze jest, jeśli w święta nie jesteśmy sami, spędzamy je razem z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi czy choćby znajomymi.
- Trzeba pamiętać, że atmosfera świąteczna, rodzinna, kontakty społeczne, radość, ale też takie wyciszenie, spokój powodują, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych
– podkreśla prof. Piotr Jankowski.
Bardzo ważny jest spacer – profesor wskazuje, że optymalnie byłoby wybrać się na taką przechadzkę po śniadaniu, po obiedzie, a najlepiej – po każdym posiłku.
Regularna aktywność fizyczna, zdrowe, racjonalne odżywianie się, higieniczny tryb życia, wysypianie się, zmniejsza nie tylko ryzyko zawału serca, udaru mózgu, ale także chorób nowotworowych i wielu innych schorzeń.
Prof. dr hab. Piotr Jankowski jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Szpitala im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.