Na mapie Polski nie ma już białych plam. „Chcemy, by w Polsce powstawały nowe terapie”
Dzięki Krajowemu Planowi Odbudowy (KPO) spory zastrzyk finansowy dostanie polska ochrona zdrowia. – Budżet w ramach KPO na zdrowie to prawie 18 mld zł; mamy 5 obszarów w zakresie zdrowia, które dofinansowujemy. To m.in. wsparcie badań klinicznych, ale także modernizacja szpitali i dofinansowanie sprzętu w szpitalach, wsparcie rozwoju infrastruktury oraz edukacji studentów oraz adeptów medycyny. 1 mld 400 mln z KPO jest przeznaczonych na rozwój badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu: Agencja Badań Medycznych już ogłosiła 5 konkursów w tym obszarze – zaznaczała wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.
Minister Kacperczyk: potrzebujemy nowoczesnego leczenia
Spośród pięciu konkursów ogłoszonych przez ABM właśnie został rozstrzygnięty konkurs na wsparcie tworzenia regionalnych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK).
– Dzięki temu będzie można realizować więcej badań klinicznych; jest to ważne zarówno dla naukowców, kadry medycznej, jak dla pacjentów. Potrzebujemy nowoczesnych terapii, nowoczesnych leków: między innymi na choroby rzadkie, choroby onkologiczne. Musimy wzmacniać obszar nauki, by te nowe terapie powstawały też w Polsce.
Mamy w Polsce znakomitych naukowców, a dzięki dofinansowaniu z KPO sieci ośrodków badań klinicznych, tworzenie tego typu hubów w każdym województwie, mamy nadzieje, że badania kliniczne będą jeszcze lepiej się rozwijać – mówiła wiceminister Kacperczyk.
– Na początku roku widzieliśmy, że są województwa, w których były jeszcze „białe” plamy: nie było tam regionalnych centrów badań klinicznych, czyli miejsc, gdzie pacjenci mogli dowiedzieć się o badaniach klinicznych, a także do których lekarze mogli kierować swoich pacjentów – zaznaczył prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych.
Najnowszy konkurs zakładał utworzenie 10 centrów badań klinicznych, tak by dzięki temu w każdym województwie było już co najmniej jedno takie centrum. – Wpłynęło do nas 14 wniosków, spośród których do finansowania zakwalifikowaliśmy 10: otrzymają w sumie 160 mln zł.
Dzięki temu konkursowi w każdym województwie będzie funkcjonować centrum, które będzie koordynowało badania kliniczne na swoim terenie, będzie też informowało pacjentów, gdzie mogą leczyć się w ramach badań klinicznych, będzie też służyło takimi informacjami dla lekarzy – podkreślił prof. Fendler.
Będzie więcej badań klinicznych dla pacjentów
Jedno z nowych centrów badań klinicznych powstanie w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. – Od kilkudziesięciu lat rozwijamy już badania kliniczne, prowadzimy coraz więcej badań, zarówno komercyjnych, jak niekomercyjnych. Prowadzimy też badania translacyjne, podczas których „przekładamy” doświadczenia z nauk podstawowych do badań klinicznych.
Już obecnie prowadzimy ponad 500 badań klinicznych, w których szansę na lepsze leczenia ma ponad 5 tys. chorych w Instytucie. Utworzenie u nas centrum badań klinicznych pozwoli nam na zwiększenie liczby prowadzonych badań – podkreślała prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Dzięki badaniom klinicznym niekomercyjnym będzie też możliwe w większym zakresie tworzenie terapii personalizowanych, dopasowanych do konkretnego pacjenta. – To terapie „szyte na miarę”, dostosowane do jego choroby – zaznaczała prof. Jagielska.
Badania kliniczne były prowadzone już wcześniej także przez innego beneficjenta konkursu: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, jednak dzięki możliwości stworzenia Wojewódzkiego Centrum Badań Klinicznych będzie możliwe zatrudnienie personelu, który będzie wspierał naukowców w aplikowaniu o badania kliniczne, a także ich prowadzeniu: podkreślał Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. – Nasi naukowcy również już maja doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych, chcemy jednak utworzyć pełnoprofilowe centrum: zarówno dla pediatrii, jak dla dorosłych pacjentów. Będziemy mogli realizować więcej badań, co na pewno będzie z korzyścią dla pacjentów – zaznaczał dr Rafał Olszanecki z Collegium Medicum UJ.
Mamy 11. miejsce na świecie i jesteśmy liderem w Europie Środkowo-Wschodniej
– Już dziś jesteśmy 11. rynkiem na świecie, jeżeli chodzi o prowadzenie badań klinicznych. Mamy potencjał, by być w pierwszej dziesiątce. Dzięki Agencji Badań Medycznych wyrośliśmy na naturalnego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o prowadzenie niekomercyjnych badań własnych – zwraca uwagę prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Rady Naukowej Agencji Badań Medycznych.
Dzięki badaniom klinicznym pacjenci mają szansę dużo wcześniej otrzymać najnowocześniejsze terapie – jeszcze zanim zostaną one zarejestrowane w Europie.
– W takich krajach, jak Francja, Holandia blisko 40 proc. pacjentów onkologicznych bierze udział w badaniach klinicznych. W Polsce wciąż jest to dużo mniej niż 10 proc. pacjentów, a to pokazuje, że mamy jeszcze duży potencjał do zmiany – zaznacza prof. Rutkowski.
Bardzo ważne jest zarówno możliwość rozwoju badań klinicznych komercyjnych, prowadzonych przez firmy farmaceutyczne, jak niekomercyjnych – których pomysłodawcami są naukowcy i lekarze. Często to właśnie dzięki takim terapiom pacjenci mają szansę na znacznie skuteczniejsze metody leczenia: zwłaszcza w tych przypadkach, gdy nie ma jeszcze zarejestrowanych w danej chorobie (lub danym stadium) konkretnej terapii.