Odkrywają świat na nowo. Niezwykłe historie nie tylko na papierze
Natalia od urodzenia zmaga się z przeciwnościami. Wirus cytomegalii spowodował u niej obustronny, głęboki niedosłuch. Dziś dzięki dwóm implantom ślimakowym czerpie radość ze słyszenia. Uwielbia czytać i uczyć się. Realizuje swoje pasje muzyczne, a najważniejszą z nich jest taniec. Jej marzeniem jest zostać lekarzem, by pomagać innym.
Sportowiec i tancerka
Oliwia od pierwszych chwil życia zmaga się z wyzwaniami związanymi z głębokim obustronnym niedosłuchem czuciowo-nerwowym. Już w badaniach przesiewowych zdiagnozowano u niej tę wadę, a od 4. miesiąca życia nosiła aparaty słuchowe. Przeszła operację wszczepienia implantu ślimakowego na prawe ucho, podczas gdy lewe nadal wspomagane jest aparatem słuchowym. Jest dziewczyną o wszechstronnych zainteresowaniach – pasjonuje się psychologią, uwielbia czytać książki i pisze poezję. Jej marzeniem jest poświęcić się zawodowo pomaganiu innym. Pragnie również zostać sportowcem, co dla osób z implantem ślimakowym bywa wyzwaniem.
U Zuzi wykryto zespół wad wrodzonych. Przeszła już osiem operacji i z determinacją dąży do realizacji swoich marzeń. Dzięki intensywnej rehabilitacji i wsparciu bliskich robi ogromne postępy w rozwoju mowy i komunikacji. Jej największym marzeniem jest zostać tancerką.
Fryzjerka i weterynarz
Pola przyszła na świat z głębokim niedosłuchem. Pierwszy implant ślimakowy otrzymała w swoje pierwsze urodziny, drugi – półtora roku później. Dzięki intensywnej i systematycznej rehabilitacji Pola osiągnęła poziom rozwoju mowy i jej rozumienia równy swoim słyszącym rówieśnikom. Jej marzeniem jest zostać fryzjerką, by móc tworzyć piękne fryzury i sprawiać radość innym.
Zosia, u której stwierdzono niedosłuch, początkowo korzystała z aparatów słuchowych. Kiedy miała 11 lat, przeszła operację wszczepienia implantu ślimakowego w prawe ucho. Od tego momentu jej słuch i mowa ulegają codziennej poprawie. Zosia marzy o zostaniu weterynarzem, by móc opiekować się zwierzętami.
Superbohater i wróżka
Ksawery od urodzenia zmaga się z obustronnym niedosłuchem powyżej 100 dB. Pierwszą operację wszczepienia implantu ślimakowego przeszedł w wieku 8 miesięcy, a drugą – w wieku 15 miesięcy. Obecnie jest obustronnie zaimplantowany i z radością odkrywa świat dźwięków. Kocha muzykę. Jego największym marzeniem jest zostać superbohaterem.
U Madzi zdiagnozowano obustronny niedosłuch czuciowo-nerwowym. Dzięki dwóm implantom ślimakowym czerpie dziś radość z otaczających ją dźwięków. Uwielbia spędzać czas w towarzystwie innych dzieci. Jej marzeniem jest zostać wróżką, by czarować uśmiechy na twarzach wszystkich wokół.
Strażak, piosenkarka i kucharz
Kacper od najmłodszych lat stawia czoła wielu wyzwaniom. Zdiagnozowany z głębokim niedosłuchem w wieku niespełna 8 miesięcy przeszedł operacje wszczepienia implantów ślimakowych w 11. i 17. miesiącu życia. Dzięki temu zyskał radość życia i każdego dnia coraz lepiej radzi sobie, podążając za rówieśnikami. Jego największym marzeniem jest zostanie strażakiem – bohaterem, który ratuje innych z opresji. Jego postępy i codzienne życie można śledzić na blogu "W świecie dźwięków Kacpra".
Rita marzy o zostaniu piosenkarką. Pierwszy implant ślimakowy otrzymała w wieku 8 miesięcy, a drugi – w 2020 roku. Dzięki nim oraz wsparciu rodziców i własnej determinacji, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym.
Leon od najmłodszych lat stawia czoła wyzwaniom losu. Mimo głębokiego niedosłuchu – dzięki dwóm implantom ślimakowym – aktywnie uczestniczy w życiu rodzinnym i społecznym. Jego marzeniem jest zostać kucharzem.
Zapisane niesamowite historie
Natalia, Oliwia, Zuzia, Pola, Zosia, Ksawery, Madzia, Kacper, Rita i Leon – symbolizują radość życia, siłę i determinację w pokonywaniu przeciwności losu. Fundacja Słyszę profesora Skarżyńskiego wydała wyjątkowy kalendarz. Każdy miesiąc przedstawia niezwykłą historię jej podopiecznych, pokazując, że dzięki nowoczesnym technologiom, wsparciu bliskich i własnej pracy, marzenia stają się rzeczywistością.
Więcej o tym, jak przekazać darowiznę i otrzymać wyjątkowy kalendarz, na stronie Fundacji Słyszę.