3 miliony osób zrobiło to w 2024 roku. Prosty sposób na spokojny zimowy wypoczynek
Tylko w 2024 roku ponad 3 miliony osób wyrobiło Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – dzięki temu dokumentowi mamy pewność, że otrzymamy pomoc medyczną za granicą.
Co daje karta?
Karta EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). Dzięki niej w razie wypadku np. na stoku narciarskim lub w przypadku nagłej choroby, otrzymamy niezbędną pomoc medyczną na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa.
Ważne! Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza lub ratownictwo górskie, my też za to zapłacimy.
EKUZ – dla kogo?
Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, oddzielnie dla każdego członka rodziny. Nie ma jednej wspólnej. Kartę EKUZ otrzymają:
- osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze)
- osoby nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).
Jakie świadczenia obejmuje?
W ramach EKUZ mamy zapewnione:
- nagłą pomoc medyczna w przypadku złamań, skręceń czy innych urazów doznanych podczas jazdy na nartach,
- leczenie ambulatoryjne i szpitalne w sytuacjach, które nie mogą czekać do powrotu do Polski.
- koszt leków, zgodnie z prawem w kraju pobytu.
Z EKUZ mamy prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.
Jakiego leczenia nie zawiera?
Warto wiedzieć, że karta EKUZ nie obejmuje:
- planowych operacji i zabiegów,
- kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (chyba że dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu),
- kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA; jeśli np. uprawiasz sporty wiążące się z takim ryzykiem – koniecznie sprawdź przed wyjazdem do danego kraju zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ oraz rozważ dodatkowe ubezpieczenie komercyjne,
- podwyższonego standardu usług na życzenie.
W krajach popularnych wśród miłośników sportów zimowych, takich jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za transport medyczny często trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym.
Jak uzyskać taką kartę?
Wyrobienie karty EKUZ jest proste i bezpłatne. Wniosek możemy złożyć:
- osobiście w oddziale NFZ
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP)
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
- pocztą tradycyjną, wysyłając wniosek do oddziału NFZ
- pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ).
Ważność karty w IKP
Jeśli już mamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale chcemy upewnić się, do kiedy jest ważna, wystarczy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP). W zakładce „e-zdrowie” wybieramy sekcję „Ubezpieczenia zdrowotne”, a następnie „Ubezpieczenia za granicą” – znajdziemy tam wszystkie informacje dotyczące naszej karty EKUZ.