Będzie nowy, trzymiesięczny urlop? „Poprawi zdrowie psychiczne i fizyczne"
Wg różnych badań Polacy są jedną z najbardziej zapracowanych nacji w Europie, biorąc pod uwagę wskaźnik, jakim jest długość tygodnia pracy. Stąd pojawiające się co jakiś czas pomysły, aby zmienić ten stan. Jakiś czas temu Lewica postulowała, aby wprowadzić 35-godzinny tydzień pracy, teraz Związkowa Alternatywa zaproponowała, aby w kodeksie pracy pojawił się nowy urlop.
Nowy, trzymiesięczny urlop dla prawie wszystkich
„Proponuję, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie pracy 7 lat. Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika” – napisał na Twitterze szef ZA, Piotr Szumlewicz.
„Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. W efekcie jesteśmy przemęczeni i zestresowani, a wiele osób szybko wypala się i pogarsza się ich stan zdrowia. Poprawa jakości zdrowia pracowników powinna być jednym z celów polityki społecznej państwa” – pisze związek na swojej stronie.
ZA zaznacza, że w kodeksie pracy istnieje urlop na poratowanie zdrowia, ale dotyczy on tylko nauczycieli. Po przepracowaniu 7 lat nauczyciele mają prawo do rocznego urlopu, przy czym o przyznaniu takiego urlopu decyduje lekarz medycyny pracy.
Pracownik musi się zregenerować po siedmiu latach
„Trudno zrozumieć, dlaczego inne grupy nie mają prawa do podobnego rozwiązania. Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie 7 lat. Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika. Wydaje się, że optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące. To czas wystarczający do odpoczynku i regeneracji, który zarazem nie zakłóca funkcjonowania danej firmy czy instytucji” – pisze związek.
ZA postuluje dalej, aby prawo do kolejnego urlopu regeneracyjnego byłoby po kolejnych siedmiu latach. Natomiast osoby pracujące w sektorze publicznym powinny mieć prawo do regeneracji również wtedy, gdyby zmieniły miejsce zatrudnienia (np. przeszły z jednego ośrodka pomocy społecznej do innego).
„W ten sposób Kodeks pracy zachęcałby do tego, by wykwalifikowani pracownicy wiązali swoją karierę zawodową z daną instytucją” – argumentuje związek.
To poprawiłoby zdrowie psychiczne i fizyczne
Zdaniem pomysłodawców wprowadzenie tego rozwiązania, wraz ze stopniowym skracaniem tygodnia pracy, przyczyniłoby się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, a co się z tym wiąże, wzrostem wydajności pracy. Korzyści byłyby tak dla pracowników, jak też pracodawców i całego społeczeństwa.
Związkowa Alternatywa to związek zawodowy powstały w 2019 r. podczas strajku w Polskich Liniach Lotniczych LOT, Założyli go Piotr Szumlewicz, który odszedł z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Monika Żelazik.