Woda gazowana pomaga czy przeszkadza w utracie wagi? Nowe badania
Dla wielu woda gazowana jest lepszą opcją niż naturalna. Zawarte w niej bąbelki dają bardziej orzeźwiający efekt. A taka woda przynosić też dodatkowe korzyści zdrowotne.
Czy woda gazowana wspiera odchudzanie?
Wpływ wody gazowej na skuteczność w odchudzaniu była przedmiotem wielu teorii. Pojawiały się takie mówiące, że może zwiększać wagę poprzez stymulację wydzielania greliny, hormonu głodu. Z drugiej strony uważa się, że bąbelki pomagają zwiększać uczucie sytości, a woda gazowana wspiera organizm w spalaniu tłuszczu poprzez przyspieszenie metabolizmu.
Z zagadnieniem postanowił się zmierzyć Akira Takahashi, lekarz z ośrodka dializ w japońskim szpitalu neurochirurgicznym Tesseikai. Sprawdził inny aspekt wpływu wody gazowanej na organizm – czy taka woda może wpływać na obniżenie poziomu glukozy we krwi. A to jest kluczowe przy wysiłkach na rzecz utraty wagi, ponieważ – jak tłumaczą eksperci – jeśli poziom cukru we krwi utrzymuje się na równym poziomie, z niewieloma skokami lub spadkami, komórki organizmu mogą skuteczniej spalać tłuszcz między posiłkami, aby uzyskać energię.
Takahashi przeanalizował fizjologiczne skutki picia gazowanej wody, analizując badanie z 2004 r. dotyczące mechanizmów hipoglikemii wywołanej hemodializą.
Dwutlenek węgla pomaga rozkładać glukozę
Okazało się, że dwutlenek węgla zawarty wodzie gazowanej może sprzyjać utracie wagi poprzez zwiększenie wychwytu glukozy i przyspieszanie procesów metabolicznych w czerwonych krwinkach.
Kiedy spożywana jest woda gazowana, dwutlenek węgla (CO2) jest wchłaniany przez wyściółkę żołądka. Proces ten można porównać z dynamiką obserwowaną w hemodializie, gdzie krew przepływa przez dializator – wyjaśnia Takahashi. Po dostaniu się do krwi dwutlenek węgla jest przekształcany w jony wodorowęglanowe w ramach procesu, który utrzymuje równowagę pH. Ekspert tłumaczy, że ta przemiana powoduje, że czerwone krwinki stają się bardziej zasadowe. Z kolei zwiększona zasadowość przyspiesza proces zużycia glukozy przez czerwone krwinki, obniżając tym samym poziom glukozy.
Dokładnie, jak wyjaśnia naukowiec, dochodzi do przyspieszenia procesu glikolizy (rozkładu glukozy) poprzez aktywację kluczowych enzymów, w tym heksokinazy i fosfofruktokinazy.
Autor badania pisze w podsumowaniu, że chociaż wyniki wskazują, że woda gazowana może pośrednio wspomagać utratę wagi poprzez zwiększenie beztlenowej glikolizy i wykorzystania glukozy, to jednak korzyści nie są znaczące i dodatkowo „trzeba to rozpatrywać w kontekście”. To znaczy, że woda gazowana nie będzie nigdy samodzielnym rozwiązaniem w przypadku utraty wagi. Kluczowymi składnikami w tym procesie niezmiennie pozostają zrównoważona dieta i regularna aktywność fizyczna.
Ostrzega też, że nadmierne spożywanie wody gazowanej może mieć wpływ na układ trawienny, szczególnie u osób z wrażliwym żołądkiem lub schorzeniami przewodu pokarmowego. Mogą się pojawić wzdęcia, gazy, a w skrajnych przypadkach zaostrzenie objawów związanych z zaburzeniami trawienia.