Przełom w badaniach nad cukrzycą? Polska uczelnia rozwija medycynę precyzyjną
W styczniu na białostockiej uczelni pojawiła się z wizytą delegacja Deutsches Diabetes-Zentrum, czołowego ośrodka zajmującego się profilaktyką i leczeniem cukrzycy.
Współpraca polsko-niemiecka
Goście z Niemiec przybyli na zaproszenie prorektora uczelni prof. Adama Krętowskiego oraz dr. Łukasza Szczerbińskiego z Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Przewodniczącym niemieckiej delegacji był prof. Robert Wagner – wybitny ekspert w dziedzinie diabetologii.
Podczas spotkania omówiono aktualne projekty badawcze realizowane wspólnie przez oba ośrodki. Kluczowy element współpracy ma stanowić analiza danych z DDZ – jednego z największych europejskich rejestrów pacjentów z cukrzycą – oraz z Polskiego Rejestru Diabetologicznego prowadzonego przez Centrum Badań Klinicznych UMB, który stanowi – analogicznie – największy tego typu rejestr w Polsce. Naukowcy rozmawiali również o planach dotyczących przyszłych projektów badawczych i wspólnych staraniach o granty z funduszy europejskich.
W poszukiwaniu spersonalizowanego leczenia
Goście z DDZ mieli okazję zwiedzić Uniwersytecki Szpital Kliniczny, w tym Centrum Badań Klinicznych oraz Klinikę Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych. Ponadto odwiedzili Biobank UMB, Laboratorium Genomiki i Analiz Epigenetycznych, Centrum Medycyny Regeneracyjnej, Ośrodek Badań Populacyjnych oraz Centrum Medycyny Cyfrowej.
– Współpraca z DDZ otwiera drogę do rozwoju medycyny precyzyjnej w leczeniu cukrzycy, oferując pacjentom terapie „szyte na miarę”. Dzięki wspólnie realizowanym projektom mamy nadzieję na odkrycia, które doprowadzą do stworzenia skutecznych rozwiązań możliwych do zastosowania w praktyce klinicznej. Dotyczy to między innymi naszych badań nad identyfikacją podtypów otyłości i poszukiwaniem personalizowanych metod leczenia – powiedział dr Łukasz Szczerbiński.
Deutsches Diabetes-Zentrum to wiodący ośrodek naukowy na świecie zajmujący się badaniami nad cukrzycą. Jest częścią Leibniz Center for Diabetes Research i od lat prowadzi przełomowe projekty dotyczące mechanizmów rozwoju cukrzycy typu 1 i 2, jej powikłań oraz nowych metod diagnostycznych oraz terapeutycznych.