Szczepienia przeciw HPV: wyniki niezadowalające. „Kiedy możemy się spodziewać działań?”
Od września 2023 r. trwa powszechny program szczepień przeciw HPV. Polega na darmowych szczepieniach dzieci w wieku 11-14 lat, w 2024 r. tę grupę rozszerzono do przedziału 9-14 lat, wprowadzono także szczepienia realizowane w szkołach.
Teraz o sprawę szczepień w interpelacji zapytała dwójka posłów: Anna Gembicka i Jarosław Sachajko.
Wyniki są niezadowalające
„To już kolejny rok funkcjonowania w naszym kraju publicznego programu szczepień dla dziewczynek i chłopców przeciwko HPV. Program został uruchomiony za czasów rządów PiS, dlatego cieszy to, że nie zrezygnowano z jego realizacji. Domagamy się jednak dalszych kroków, które pomogą w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej” – piszą do minister zdrowia.
Przypominają założenia NSO mówiące o tym, że do 2028 r. zaszczepionych ma zostać przynajmniej 60 proc. dziewcząt oraz chłopców w wieku dojrzewania w Polsce. Z kolei zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 r. zaszczepionych przeciwko HPV ma być 90 proc. dziewcząt.
Przytaczają dane, z których wynika, że roczników objętych programem zaszczepiło się od 4,5 proc. (dzieci urodzone w 2015 r.) do nieco ponad 26 proc. (dzieci z rocznika 2011), oceniają te wyniki jako „niezadowalające”.
„Na wrześniowej konferencji poświęconej szczepieniom przeciwko HPV zapowiadała Pani rozszerzenie tego programu o kolejne roczniki. Oceniamy ten pomysł, jako dobry, jednak do tej pory nie doczekaliśmy się żadnych konkretów. Kiedy możemy spodziewać się działań w tej sprawie?” – pytają Izabelę Leszczynę.
Ministerstwo zapewnia dostęp do bezpłatnych szczepień
W imieniu resortu zdrowia odpowiedział sekretarz stanu Wojciech Konieczny. Zapewnił na wstępie, że „minister zdrowia zapewnia dostęp do bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramach Powszechnego Programu Szczepień”.
Program obejmuje dziewczęta i chłopców w dwóch grupach wiekowych:
- od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia – w tej grupie dostępne są dwie szczepionki: 2-walentna Cervarix oraz 9-walentna Gardasil9
- od ukończenia 14. roku życia do ukończenia 18. roku życia (osoby poza Narodową Strategią Onkologiczną – NSO) – dla tej grupy dostępny jest bezpłatnie preparat szczepionkowy Cervarix.
Konieczny wymienia także działania MZ „mające zwiększyć dostępność szczepień i uprościć ich realizację”:
- Od 1 września 2024 r. szczepienia przeciw HPV można realizować we wszystkich przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które wykonują szczepienia ochronne.
- Badanie kwalifikacyjne, mające na celu wykluczenie przeciwwskazań do szczepienia, może być przeprowadzone przez pielęgniarkę lub położną u dzieci powyżej 9. roku życia.
- Uproszczono procedurę rozliczania szczepień, rezygnując z obowiązku korzystania z serwisu Centralnej e-Rejestracji. Podstawową formą rejestracji na szczepienie jest kontakt z przychodnią POZ sprawującą opiekę nad świadczeniobiorcą.
- Wprowadzono możliwość realizacji szczepień przeciw HPV w szkołach podstawowych przez POZ. Decyzja o realizacji szczepień w placówkach edukacyjnych pozostaje w gestii każdej szkoły.
Na koniec wiceminister podkreśla, że „w trosce o zdrowie dzieci i młodzieży wdrożono wszelkie możliwe działania, aby zapewnić dostęp do bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla osób od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 18. roku życia”.