Fizjoterapia ambulatoryjna na NFZ. Jest projekt zmian
Narodowy Fundusz Zdrowia zaprezentował projekt zarządzenia, z którego wynika, że obowiązująca od tego roku zasada realizacji świadczeń z fizjoterapii domowej w ramach kontraktu na fizjoterapię ambulatoryjną zostanie przedłużona. Dokument dotyczy dorosłych pacjentów i dzieci ze śpiączką.
Zmiany w rehabilitacji odroczone
W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zmieniły przepisy dotyczące funkcjonowania rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. W myśl zmian w styczniu 2026 r. ma nastąpić ich ostateczne rozdzielenie, zmiany miały następować w obecnym roku poprzez stopniowe ograniczanie rehabilitacji domowej w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej.
Od 1 stycznia do 30 czerwca maksymalnie 50 proc. czasu personelu zatrudnionego w podmiocie, który ma umowę z NFZ na fizjoterapię ambulatoryjną, miało być przeznaczone na świadczenia w domu pacjenta. Od lipca świadczenia w domu pacjenta miały angażować maksymalnie 20 proc. czasu pracy fizjoterapeuty.
Najnowsze rozporządzenie NFZ zasadę 50/50 przedłuża do końca roku.
Odpowiedź na postulaty
„Projektowana zmiana jest odpowiedzią na postulaty środowiska związanego z udzielaniem tych świadczeń. Wyznaczona proporcja czasu pracy fizjoterapeutów na realizację świadczeń w warunkach domowych w ramach umów zawartych na fizjoterapię ambulatoryjną pozwala na elastyczną kontynuację wyznaczonych cyklów terapii dla objętych opieką pacjentów” – pisze NFZ w uzasadnieniu.
Zapowiadane pod koniec ubiegłego roku zmiany w przepisach spotkały się z protestami fizjoterapeutów i rehabilitantów obawiających się zamykania ośrodków ambulatoryjnych i ograniczenia możliwości zarobkowania.
Fundusz dodaje, że zmiana daje „możliwość stronie NFZ na dalsze sukcesywne zakontraktowanie świadczeń rehabilitacji domowej na obszarach, w których dostępność powinna zostać zwiększona jak również na lokowanie realizacji tych świadczeń do adekwatnie zawartych umów”.
Projekt rozporządzenia został teraz przekazany do zewnętrznych konsultacji. NFZ zachęca do zgłaszania uwag do projektu w ciągu 14 dni od jego publikacji (czyli do 5 czerwca 2025 r.). Przepisy wejdą w życie dzień po podpisaniu zarządzenia.