Rak jelita grubego. Komu należy się znieczulenie do kolonoskopii?
Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowa zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby zachorowań i drugie w zestawieniu zgonów.
W 2022 r. na świecie wykryto 1,9 mln nowych przypadków raka jelita grubego. To 9,6 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory. Zmarło z tego powodu 900 tys. osób.
W Polsce rocznie rejestruje się około 18 tys. zachorowań. Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2022 r. zmarło z tego powodu 7 tys. mężczyzn i 5,2 tys. kobiet.
Kolonoskopia najważniejszym badaniem
Statystyki wskazują, że aż jedna czwarta rozpoznań raka jelita grubego ma miejsce w momencie, gdy już dochodzi do przerzutów. Rak jelita grubego długo nie daje charakterystycznych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Najważniejszym badaniem pozwalającym wykryć nowotwór we wczesnym stadium, jest kolonoskopia.
Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego pozwalające wykryć ewentualne zmiany, takie jak polipy lub zmiany nowotworowe. Niewielkie polipy są od razu usuwane podczas badania, pobierane są też wycinki, aby je przekazać do badania histopatologicznego.
Kolonoskopię można wykonać w ramach programu badań profilaktycznych. Może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań i przeciwwskazań medycznych oraz preferencji pacjenta. Dlatego decyzję o tym, czy badanie w ramach NFZ powinno zostać wykonane ze znieczuleniem, podejmuje lekarz po konsultacji z pacjentem. Jednak, jak podkreślają onkolodzy i gastroenterolodzy, mimo decyzji pozytywnej, poważnym problemem w publicznych placówkach jest dostępność anestezjologów.
Dla kogo znieczulenie
Jakie są najczęstsze wskazania do znieczulenia?:
- lęk przed badaniem,
- duża nadwrażliwość na ból,
- schorzenia jelit,
- przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej, w tym także cesarskie cięcie,
- wcześniejsza bolesna kolonoskopia,
- niektóre choroby współistniejące,
- potencjalne trudności w badaniu,
- konieczność wykonania wielu zabiegów podczas badania,
- młody wiek.
Lekarze sugerują, aby badanie wykonać bez znieczulenia, jeśli oczywiście nie ma wyraźnych przeciwwskazań. Podkreślają, że samo znieczulenie, czyli podanie silnych środków przeciwbólowych, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia powikłań w rodzaju zaburzeń rytmu serca czy spadku ciśnienia. Ponadto pacjent głęboko (ogólnie) znieczulony może nie sygnalizować nieprawidłowości, jakie mogą się pojawić podczas manewrowania endoskopem.