Michal Čuha: Z profilaktyką zdrowotną jest jak z jazdą na rowerze. Trzeba ją zacząć jak najwcześniej
— Skala schorzenia, jakim jest zespół kardio-nerkowo-metaboliczny (CRM), czyli współistnienie chorób serca, nerek i metabolicznych, jest ogromna — mówi Michal Čuha, dyrektor generalny Boehringer Ingelheim w Polsce.
Na CRM Choruje miliard osób
Na dowód przytacza dane. – Mówi się, że na CRM choruje nawet miliard osób na całym świecie. A w Polsce, gdybyśmy policzyli chorych na niewydolność serca, cukrzycę typu 2 i przewlekłą chorobę nerek, to można założyć, że jest ich 10 mln – wylicza.
Podkreśla, że to zagrożenie dotyczy jednostek, ale jest jednocześnie globalnym, bo na leczenie pacjentów trzeba przeznaczać ogromne kwoty.
Aby móc temu przeciwdziałać, konieczna jest dobrze zrobiona, czyli jak najwcześniej, diagnostyka. – To umożliwi jak rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie, co pozwoli spowolnić tempo pogarszania się stanu zdrowia pacjenta i ewentualnych powikłań – mówi Čuha.
CRM – kluczowe wczesna diagnostyka i profilaktyka
Obok diagnostyki drugim ważnym elementem jest też profilaktyka. – Zapobieganie jest kluczowe. Można to robić dzięki dobrej edukacji. Profilaktykę trzeba wdrażać nie tylko za sprawą lekarzy specjalistów, ale już w szkołach podstawowych, szkołach średnich, a nawet w przedszkolach. Żeby nauczyć się tego jak najwcześniej, tak jak w przypadku jazdy na rowerze. O najważniejszych elementach związanych ze zdrowym stylem życia powinny się dowiadywać osoby w jak najmłodszym wieku – podkreśla.
– Trzeba rozmawiać z młodymi osobami o odpowiednim stylu życia, który może nas uchronić przed chorobami, nadwagą czy otyłością. A otyłość sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2, co z kolei wpływa na system sercowo-naczyniowy — dodaje.
Opieka koordynowana dobrze wdrożona
Michal Čuha podkreśla też znaczenie opieki koordynowanej w tym zakresie. – To niesamowity system, przetestowany w wielu krajach Europy i świata, gdzie opieka nad pacjentem od początku, czyli diagnostyki, po leczenie, jest prowadzona dzięki dobrej komunikacji i koordynacji. Pacjent jest kierowany w odpowiednim czasie do konkretnych specjalistów, co przyspiesza zarówno diagnostykę jak i leczenie – mówi.
– Jestem fanem opieki koordynowanej w Polsce, jej wdrożenie oceniam bardzo pozytywnie – kończy Michal Čuha.