Prof. Przemysław Mitkowski: Można wydłużyć życie pacjentów o dekadę, a nawet dłużej
Interwencja medyczna na każdym etapie choroby przynosi korzyść, ale w przypadku zaawansowanej choroby może powodować wydłużenie życia w dobrym stanie czynnościowym o tygodnie czy miesiące.
– Gdy zdiagnozujemy chorobę wcześnie, to jesteśmy w stanie wydłużyć życie w dobrym stanie czynnościowym o dekadę, a nawet dłużej. O to musimy walczyć. Pytanie, na ile lekarze POZ będą w stanie dźwignąć ciężar wczesnej diagnostyki i opieki nad pacjentem – mówi prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii, I Klinika Kardiologii, Katedra Kardiologii UM w Poznaniu.
Wytyczne mówią jasno: w przypadku niewydolności serca, cukrzycy: flozyny powinny być lekami pierwszego wyboru. W przypadku cukrzycy i wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego należy stosować flozynę lub analog GLP-1. – Musimy coraz głośniej mówić, że leki znajdujące się w klasie pierwszej wskazań w wytycznych międzynarodowych powinny być refundowane niemal natychmiast: tylko to poprawi rokowanie pacjentów – podkreśla prof. Przemysław Mitkowski.