50 innowacyjnych projektów z całej Polski. Naczelna Izba Lekarska nagrodziła najlepszych
Konkurs „Wdrożenie Innowacji w Opiece Zdrowotnej" NIL IN – Sieć Lekarzy Innowatorów skierowany był do szerokiego grona odbiorców: lekarzy i personelu medycznego, kierownictwa placówek, personelu administracyjnego, informatyków i ekspertów ds. nowych technologii. Zgłoszonych zostało ponad 50 innowacyjnych projektów w trzech kategoriach: opieka ambulatoryjna, szpitalnictwo oraz innowatorka lub innowator. Do finałowego etapu zakwalifikowanych zostało 30 pomysłów.
Innowacyjność, skuteczność i potencjał
W skład kapituły konkursu weszło 45 reprezentantów sieci placówek publicznych i prywatnych, organizacji pacjentkach, towarzystw naukowych, uczelni, instytucji publicznych oraz innowacyjnych producentów technologii. Członkowie jury oceniali m. in:
- innowacyjność rozwiązania,
- skuteczność wdrożenia innowacji,
- potencjał wdrożeniowy technologii w innym podmiocie leczniczym, systemie lub kraju.
- Kierunek rozwoju innowacji wskazują nie tylko coraz bardziej świadomi pacjenci z większymi potrzebami zdrowotnymi, ale też wyzwania wynikające z obecnej sytuacji sytemu ochrony zdrowia takie jak braki personelu medycznego oraz znaczny wzrost potrzeb finansowania opieki zdrowotnej
– podkreślił prezes NRL Łukasz Jankowski.
- W najbliższych latach z pewnością pojawią się nowe rozwiązania, których zadaniem będzie poprawa zdrowia i zadowolenia pacjentów, wsparcie pracy personelu medycznego, przy jednoczesnym optymalizowaniu procesów diagnostyczno – terapeutycznych. Przykłady wyróżnionych innowacyjnych projektów w konkursie NIL IN „Wdrożenie innowacji w Opiece Zdrowotnej" pozwalają nam wierzyć i optymistycznie patrzeć w przyszłość medycyny.
Wspierają pacjentów i personel medyczny
Zorganizowany już po raz drugi konkurs NIL IN spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem.
- To podkreśla jak ważną częścią ochrony zdrowia są innowacje i nowe technologie, które wspierają zarówno potrzeby pacjentów oraz personel medyczny w diagnostyce i codziennej pracy. Projekty do konkursu nadsyłane były z całej Polski, co pokazuje obecność liderów nowych technologii i ekspertów innowacji w każdym zakątku naszego kraju
– dodaje Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, pomysłodawca i współzałożyciel NIL IN.
Gala finałowa konkursu, podczas której zaprezentowano innowacje laureatów oraz projekty wszystkich 30 finalistów odbyła się w siedzibie NIL w Warszawie.
Laureaci konkursu
Kategoria Szpitalnictwo
System telemedyczny iWound, wdrożony w szpitalu „Pomnik Chrztu Polski" w Gnieźnie
Kategoria Opieka ambulatoryjna
Oprogramowanie systemowe do zarządzania opieką koordynowaną Centermed Sp. z o.o. z Tarnowa
Kategoria Innowator
Jarosław Biliński z Human Biome Institute za wdrożenie innowacji Mbiotix HBI Caps – doustna mikrobiota jelitowa