Aplikacja w zegarku ma pomóc rzucić palenie. „To pierwsza tego typu interwencja”
Rzucanie palenia nie jest łatwe. Osoby chcące porzucić ten nałóg, chwytają się wielu sposobów. Niebawem z pomocną może przyjść specjalna aplikacja.
Aplikacja w smartwatchu pomoże rzucić palenie
Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego opracowali smartwatch ze specjalną aplikacją, która wykorzystuje czujniki ruchu w zegarku do wykrywania typowych ruchów wykonywanych przez palacza, czyli podnoszenia dłoni do ust. Wyniki opublikowane w JMIR Formative Research wykazały, że technologia ta ma potencjał. Pomogła dwóm trzecim uczestników badania rzucić nałóg.
Gdy aplikacja wykrywa „podejrzany” ruch ręki, smartwatch wysyła ostrzegający sygnał. Pojawiają się wibracje i wyświetlają się teksty, przy tworzeniu których pracowali aktualni i byli palacze. Jednym z komunikatów jest „Rzucenie palenia pozwoli ci oddychać łatwiej. Rzucenie palenia jest dobre”. Wyświetlają się także dane dotyczące liczby wypalonych papierosów i łącznej liczby zaciągnięć w ciągu dnia.
Zdaniem autorów tego rozwiązania to pierwsza tego typu interwencja działająca „na żywo”. Aplikacja działa na smartwatchu, nie wymaga sparowania ze smartfonem.
Chris Stone, starszy naukowiec ds. rozwoju aplikacji w Bristol Tobacco and Alcohol Research Group, na stronie uczelni wyjaśnia, w jaki sposób ta metoda może pomóc rzucić palenie. „Dla tych, którzy próbują rzucić palenie, pierwszy moment załamania jest bardzo podatny na wątpliwości i grozi powrotem do palenia. Ludzie lubią smartwatche. Podoba im się pomysł, aby przekazywały wiadomość w momencie, gdy palą. Dlatego jeśli będziemy mogli zidentyfikować moment załamania i przeprowadzić interwencję dokładnie w tym czasie, mamy szansę poprawić skuteczność próby rzucenia palenia” – przekonuje.
Sposób wygodny i angażujący
W testowaniu aplikacji uczestniczyło 18 osób zainteresowanych rzuceniem palenia. Palacze mieli od 18 do 70 lat i palili ponad 10 papierosów dziennie. Nosili zegarek z aplikacją przez dwa tygodnie, następnie wypełnili kwestionariusz składający się z 27 pytań.
66 proc. uczestników stwierdziło, że noszenie smartwatcha z oprogramowaniem i czujnikiem ruchu im nie przeszkadza, a 61 proc. stwierdziło, że treść wiadomości przekazywanych podczas ostrzeżeń była dla nich ważna. Osoby, które pozytywnie oceniły skuteczność tego rozwiązania, zaznaczały w odpowiedziach, że dzięki niemu czuli się lepiej nastawieni do rzucenia palenia, częściej porzucali chęć zaciągnięcia się i myśleli o skutkach nałogu, aplikacja zapewniała im stałe wsparcie.
Osoby, które negatywnie wyrażały opinie w ankiecie, wskazywały, że powtarzane wiadomości traciły swoją skuteczność, niektóre wiadomości nie pojawiały się wystarczająco szybko, komunikaty nie były wystarczająco różnorodne, a niektóre były niejasne.
„Naszym celem było wykorzystanie najnowszych technologii w projektowaniu interwencji i dostarczenie jej w taki sposób, który będzie minimalnie obciążał użytkownika i jednocześnie maksymalnie angażował w zmianę zachowania. To pozwoli na zmianę jego życia na lepsze” – wyjaśnia Stone.